pinterest.com

15 m2 drewnianego tarasu, czyli jak w prosty sposób podnieść komfort swojego życia

Każdy dom z ogrodem aż prosi się o taras – miejsce, które idealnie łączy obie przestrzenie, pozwala na wypoczynek i daje możliwość oraz komfort przebywania na świeżym powietrzu praktycznie przez cały rok. Budowa tarasu – zwłaszcza, jeśli zdecydujemy się na taras drewniany – jest na tyle prosta, że aż grzechem byłoby odmawiane sobie przyjemności jego posiadania.

pinterest.com

pinterest.com

Niewielki taras drewniany – niskie koszty, szybka konstrukcja

Naziemny taras w ogrodzie najłatwiej zbudować z drewna. Wymaga on odpowiedniego przygotowania podłoża oraz zastosowania stabilnej konstrukcji nośnej na której układa się równolegle do budynku legary, a na nich drewniane deski. Przy odrobinie sprawności manualnej i zacięciu do majsterkowania, taras można wykonać nawet samodzielnie. Liczne systemy montażowe pozwalają przeprowadzić taką instalację w kilka dni. Znacznie wygodniej i pewniej (zwłaszcza jeśli nie mamy doświadczenia) jest powierzyć budowę tarasu wyspecjalizowanej ekipie. Niezależnie od wybranej metody, już po kilku dniach można cieszyć się gotowym tarasem. Oczywiście koniecznie pamiętajmy o tym, że taras będący dobudową – według przepisów Prawa Budowlanego – wymaga otrzymania pozwolenia na budowę (nie wymaga pozwolenia, a jedynie zgłoszenie taras w formie wolnostojącej altany, o ile jego powierzchnia nie przekracza 35 m2).

pinterest.com

pinterest.com

Aranżacja tarasu

Sama podłoga to jeszcze za mało, by można było mówić o wygodnej przestrzeni do odpoczynku. Taras trzeba urządzić tak, by stał się przyjemnym i dostosowanym do naszych potrzeb miejsce. Dlatego zanim przystąpisz do wyboru mebli, dekoracji, wazonów czy nawet montażu oświetlenia, pomyśl o tym, jak zamierzasz go wykorzystywać.

  • Od północy czy południa? To na którą stronę świata wychodzi taras, będzie miało znaczenie dla jego funkcjonalności. Taras od północy będzie miejscem chłodniejszym i prawie pozbawionym bezpośredniego słońca. Z kolei z tarasu od strony południowej będzie trudno korzystać latem, jeśli nie będzie miał zadaszenia.
  • Czy chcesz korzystać z tarasu również z deszczowe dni? Jeśli tak, to koniecznie trzeba przemyśleć zadaszenie (również wymaga pozwolenia na budowę lub zgłoszenia – w zależności od rodzaju dachu – dlatego najlepiej je od razu zaprojektować). Jeśli w czasie deszczu wolisz przebywać w domu, to warto rozważyć zadaszenie w postaci ażurowej konstrukcji charakterystycznej dla pergoli, po której piąć się będą rośliny dając przyjemny cień latem. Dobrym pomysłem, który łączy potrzeby posiadania zadaszenia i doświetlenia tarasu jest składana markiza tekstylna.
  • Czy na tarasie będziesz spędzać czas po zmroku? Warto wtedy zaprojektować odpowiednie oświetlenie tarasu – niekoniecznie w postaci lampki nad drzwiami wejściowymi (która będzie przyciągać owady), ale np. w formie lampek solarnych lub ledowych.
  • Czy marzą ci się śniadania lub obiady na tarasie? W takim przypadku odpowiedni wybór mebli jest koniecznością – muszą pozwalać na wygodne siedzenie i dawać wystarczającą przestrzeń na stole, by śniadanie czy obiad jadło się wygodnie.
  • Czy chcesz na tarasie grillować? W takim razie od razu zaprojektuj właściwe miejsce na grilla – osłonięte przed wiatrem i jednocześnie na tyle daleko od okien (własnych i sąsiadów) by nie okadzać mieszkania dymem.
  • Czy chcesz na tarasie hodować rośliny i kwiaty? W takim razie przemyśl jakie potrzeby będą one miały w zakresie wielkości donic – pamiętaj, że aby nie narazić tarasu na uszkodzenia pojemniki na kwiaty muszą nie pozwalać na przelewanie się wody i zaleganie jej na tarasie.
  • Wybór dekoracji i mebli, które można wykorzystać na tarasie jest ogromny – warto przed zakupem jakiegokolwiek dodatku przejrzeć propozycję producentów i pozwolić się zainspirować najnowszymi trendami.
pinterest.com

pinterest.com

Dbanie o taras

Posiadanie tarasu to nie tylko przyjemność, ale również odpowiedzialność – o drewniany taras należy dbać. Zabezpieczać go przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi (taras olejowany należy regularnie odnawiać nanosząc świeże warstwy oleju i uzupełniając ubytki), impregnować przed zimą (warto pamiętać o tym w naszym klimacie – już na początku jesieni, zanim temperatura spadnie poniżej 5ºC – olejowanie w tak niskiej temperaturze jest niewskazane), usuwać śnieg i nie stosować środków mogących naruszyć strukturę drewna. Jeśli jednak będziemy pamiętać o tych kilku zabiegach, taras odwdzięczy się nam trwałością i będzie miejscem, w którym z przyjemnością będziemy odpoczywać.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *