1

4 sposoby na nowoczesne wnętrze – odświeżenie elementów drewnianych

Nie zawsze są środki na to, by w mieszkaniu przeprowadzić gruntowny remont czy wymienić wszystkie stare meble na nowe. Czy to jednak oznacza, że nie da się mieszkania unowocześnić? Na szczęście nie! Nowoczesne środki przeznaczone do pielęgnacji drewna oraz garść pomysłów pozwolą na wyczarowanie zupełnie nowej przestrzeni przy wykorzystaniu istniejących zasobów, niewielkiego nakładu kosztów i odrobiny pracy. Jakie pomysły można wykorzystać?

1.Boazeria w stylu skandynawskim

Przedpokój z modną w latach 80- tych boazerią? Wcale nie trzeba jej niszczyć – zamiast tego, można urządzić przedpokój w stylu skandynawskim. W tym celu maluje się boazerię na biało. Sam proces odświeżania boazerii jest dość prosty – najpierw należy zeszlifować starą warstwę lakieru, a następnie pomalować drewno farbą ftalową przeznaczoną do drewna (np. Bondex Acrylic Enamel lub Bondex Emalia Drewno&Metal). Elastyczna formuła farby dobrze współpracuje z drewnem i nie pęka nawet po kilku latach. Do białej boazerii idealnie pasują metalowe dodatki (wieszaki, lustro w metalowej oprawie). Biała boazeria nie tylko wygląda elegancko, ale również stała się bardzo modna i niejedna osoba, która zdecydowała się na usunięcie starej boazerii teraz tego żałuje.

Biała boazeria nie tylko wygląda elegancko. To także bardzo modny element wystroju wnętrza.

Biała boazeria nie tylko wygląda elegancko. To także bardzo modny element wystroju wnętrza.

2.Odnowienie starych krzeseł

Zmianę wyglądu jadalni można uzyskać w bardzo prosty sposób – dzięki przemalowaniu stołu i krzeseł. Jeśli do Bondex Universaltego dodamy malowanie ścian i zmianę koloru dodatków to uda się bez problemu uzyskać zupełnie nowy wygląd wnętrza. Sam proces odświeżania mebli nie jest ani skomplikowany ani kosztowny – wystarczy weekend i kilkanaście złotych na lakier i pędzle. Przy doborze koloru lakieru barwiącego (np. Universal marki Bondex). dobrze zwrócić uwagę na to, by kolor pasował do nowych dodatków – im bardziej odmienny od starego kolor zostanie wybrany, tym większa będzie zauważalna zmiana

3.Zmiana drzwi (lub ich koloru)

Tak prosty zabieg jak wymiana drzwi na bardziej nowoczesne już zmienia wygląd przestrzeni. Wybór jest obecnie ogromny, zatem niezależnie od stylu, jaki chcemy uzyskać można znaleźć odpowiednie drzwi. Jak dobrać ich właściwy kolor? Designerzy radzą, by drzwi dobierać do koloru podłogi lub okien – jeśli celem jest odświeżenie wnętrza, warto pokusić się o pomalowanie drewnianych okien na nowy kolor i dobór drzwi pod tym kątem. Jeśli obecne drzwi wykonane są z litego drewna lub forniru, to można je po prostu pomalować kryjącą farbą na dowolny kolor. Warto dodać, że drzwi rzadko są elementem rewitalizowanym – zatem ich przemalowanie może bardzo gruntownie odmienić przestrzeń. Do malowania drzwi możemy użyć emalii Bondex Acrylic Enamel lub Bondex Emalia Drewno&Metal Przy malowaniu drzwi na niestandardowe kolory koniecznie pamiętać trzeba o tym, że będą się mocno rzucać w oczy, zatem ich kolor powinien być zdecydowanie inny niż pozostałe elementy drewniane w pokoju. Ciekawie wygląda połączenie koloru drzwi z dekoracyjnymi dodatkami (np. zasłonami).

4.Nowe drewniane dodatki

Sypialnia z jasnym drewnem? Wystarczy dodać kilka elementów ciemnego drewna by uzyskać ciekawy efekt. Jak dobrać dwa kolory drewna? Najlepiej, jeśli mocno różnią się od siebie – czyli jasne drewno (brzoza, klon, jesion) wyglądają ciekawie z ciemnymi gatunkami (wenge, merbau). Lepiej starać się nie łączyć drewna o bardzo różnym usłojeniu, bo wprowadza to dodatkowy chaos – stosujemy zatem jedną zasadę – ta sama faktura drewna, ale kontrastowe kolory, lub różne usłojenie, ale zbliżone bądź tożsame barwy drewna.

Sypialnia z jasnym drewnem? Wystarczy dodać kilka elementów ciemnego drewna by uzyskać ciekawy efekt.

Sypialnia z jasnym drewnem? Wystarczy dodać kilka elementów ciemnego drewna by uzyskać ciekawy efekt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *