stolik-z-palet-7

5 sposobów na wykorzystanie palet drewnianych

Zwykła drewniana paleta, która pozostała po transporcie nie musi lądować na śmietniku. Można ją wykorzystać do stworzenia niepowtarzalnego mebla czy elementu dekoracji. Wymaga to jedynie odrobiny pomysłu, chęci i zacięcia majsterkowicza (oraz kilku narzędzi i środków). Co można zrobić ze starych palet?

1.Stolik do kawy

Legion Pallet Table to odnowiona paleta na kółkach – może służyć za stolik do kawy lub przenośna półeczka na książki do gabinetu. Dla leniwców, którym podoba się pomysł podajemy oryginalną cenę – 249 Funtów. Sporo prawda?A wystarczą jedynie trzy palety, szlifierka, komplet kółek, impregnator i lakierobejca Bondex by podobny stolik mieć za kilkadziesiąt złotych.

www.urzadzamy
(źródło: www.urzadzamy.pl)

2.Podstawa pod materac

Brak funduszy na łóżko? Nic prostszego – wystarczy przeszlifować palety, polakierować je i ułożyć na nich materac. Niskie łóżka są w modzie a koszt takiego stelażu (mocno stabilnego) prawie żaden.

łóżko z palet urządzamy
(źródło: www.urzadzamy.pl)

3.Półka kuchenna

Masz do dyspozycji jedynie mocno zniszczoną paletę? Nic nie szkodzi – nawet pół pa;ety nada się na półkę na której można powiesić różne kuchenne drobiazgi. W podobny sposób można wykonać np. wieszak na biżuterię.

blog.designbywomen
(źródło: www.blogdesignbywomen.pl)

4.Sofka do poczekalni

Kilka palet i tapicerowana gąbka i mamy sofę do studenckiego pokoju lub nowocześnie urządzonej poczekalni. Prosto, a jednak stylowo.

pinhouse
(źródło: www.pinhouse.pl)

5.Półka na wino

Fragment palety i kilka gwoździ i półka na wino gotowa. W ten sam sposób przygotujemy półkę na przyprawy czy pojemniki z makaronem, mąką i innymi produktami kuchennymi.

penny
(źródło: www.penny.pl)

Decydując się na recykling palet trzeba jednak pamiętać o kilku kwestiach:

  • Niekiedy palety są traktowane ostrymi chemicznie środkami, które mają zabezpieczać je przed wilgocią i szkodnikami – te środki mogą być toksyczne. Dlatego najlepiej wykorzystywać palety, które były wykorzystywane w transporcie żywności.
  • Stare palety mogły być kilkukrotnie zbijane i naprawiane -wystające gwoździe mogą kaleczyć. A skorodowane nawet wywołać zakażenie. Dlatego koniecznie trzeba zachować ostrożność oraz pracować w grubych rękawicach.
  • Choć europaleta ma udźwig  1000-1500 kg, to zniszczona paleta może być spróchniała. Uszkodzenia belek zmniejszają jej nośność – zatem nie każdą paletę można bezpiecznie wykorzystać jako podstawę łóżka lub siedzisko.
  • Sama paleta waży około 25 kg. Wykorzystanie nawet jej fragmentów na półkę wymaga mocnych haków i odpowiedniego zabezpieczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *