bejcacaca

5 zasad bejcowania

Jak bejcować meble by uzyskać trwały i równomierny efekt? Stosowanie się do 5 prostych zasad pozwoli osiągnąć optymalnie najlepszy efekt.

1.Surowe drewno

Bejcować można jedynie surowe drewno. Dlatego jeśli drewno było wcześniej lakierowane trzeba doprowadzić je (poprzez zeszlifowanie starej warstwy) do stanu naturalnego. Meble które przez jakiś czas nie były chronione i w efekcie zebrały kurz lub na ich powierzchni pojawiły się plamy trzeba dokładnie wyczyścić i przetrzeć papierem ściernym dla usunięcia wszystkich ewentualnych zabrudzeń.

surowe drewno(źródło: www.flickr.com)

2.Odpowiednie szlifowanie

Szlifowanie wykonuje się wzdłuż włókien drewna. Pamiętać trzeba tu o tym, by stosować drobny i ostry papier oraz nie szlifować za mocno, gdyż można tym doprowadzić do zamknięcia porów drewna. To zaś spowoduje, że drewno będzie przyjmować kolor w niewielkim stopniu i do uzyskania oczekiwanego efektu trzeba będzie nałożyć więcej warstw bejcy. Po szlifowaniu mebel należy dokładnie odpylić – w przeciwnym razie powierzchnia mebla będzie chropowata.

viadron pl(źródło: www.viadron.pl)

3.Gruntowanie

W teorii bejca kolorowa może zostać nałożona na drewno bezpośrednio. Jeśli jednak bejcowane jest drewno z dużą ilością sęków, które są bogate w żywice, warto najpierw zagruntować mebel bejcą bezbarwną. Taki zabieg zabezpieczy mebel przed zmianą koloru w miejscach bardziej nasyconych żywicą (jak również tam, gdzie bejca zostanie nałożona nierównomiernie).

dom i mieszkanie info
(źródło: www.domimieszkanie.info)

4.Malowanie wzdłuż usłojenia

Najbardziej równomierny efekt można uzyskać nanosząc bejcę pistoletem natryskowym. W warunkach domowych dostęp do takich urządzeń jest utrudniony – pozostaje pędzel z miękkim włosem. Bejce nakłada się wzdłuż słojów drewna by uzyskać równomierny kolor. Nadmiar bejcy najlepiej usunąć drugim, suchym pędzlem.

budujesz info(źródło: budujesz.info)

5.Dobór koloru

Przed bejcowaniem całego mebla warto sprawdzić kolor w mało widocznym miejscu (np. na wewnętrznej części szuflady w komodzie). Kolor bejcy zależy zarówno od wilgotności drewna jak i jego gatunku – ten sam kolor może zatem na różnych elementach drewnianych wyglądać nieco inaczej. Polakierowanie bejcy przyciemni kolor. Dlatego wyboru koloru najlepiej dokonać dopiero po doprowadzeniu niewidocznego fragmentu mebla do stanu końcowego.

maradona pl(źródło: www.maradona.pl)

3 comments

 1. Witam.
  Zastanawiam się nad wykonaniem ławki do ogrodu. Widzę, że jest Pan ekspertem to może doradziłby mi Pan jakie drewno najlepiej się nadaje na taki „wybryk”. Chciałbym później pobejcować całość żeby miała kolor taki jak na drugim od lewej przykładzie(ostatnie zdjęcie)

  • Redakcja Lubię Drewno
   Odpowiedz

   Witam,

   Do wykonania mebli ogrodowych – w tym ławki stosuje się drewno krajowe lub trwalsze, ale równocześnie droższe drewno egzotyczne. Spośród lokalnych gatunków najczęściej wykorzystuje się sosnę, świerk, dąb, grab lub buk – wybór jest spory. Oprócz wyboru gatunku drewna, który chcemy użyć najważniejszą sprawą pozostaje odpowiednia impregnacja. Aby meble wystawione na działanie warunków atmosferycznych przetrwały lata należy je odpowiednio zabezpieczyć. W tym celu stosuje się odpowiednie impregnaty, oleje, lakiery lub farby. Oprócz bejcy należy użyć impregnatu, bądź oleju.

   Jeśli ma Pan szczegółowe pytania odnośnie do preparatów, których należy użyć do impregnacji, chętnie posłużymy pomocą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *