1

Co niszczy drewno i jak je chronić? cz.2

Drewno to jeden z najpiękniejszych materiałów budowlanych, który przez długie lata może zachwycać swym naturalnym pięknem. Aby jednak wraz z upływem czasu nie straciło ono swych estetycznych walorów musi być odpowiednio chronione. W zeszłym tygodniu opisaliśmy zagrożenia związane z warunkami atmosferycznymi. Teraz skupimy się na biologicznych czynnikach przyczyniających się do degradacji drewna oraz sposobom jej zapobiegania.

Grzyby

Odpowiadają za to, co potocznie nazywamy zgniłym drewnem – czyli prowadzą do rozkładu drewna. Pojawiają się przy dużej wilgotności i niewielkiej cyrkulacji powietrza. Warto pamiętać o tym,że zagrzybione drewno jest nie tylko zagrożeniem dla konstrukcji, ale również mocno szkodzi domownikom. Alergie, wysypki i trudności z oddychaniem często wiążą się z grzybem rozwijającym się w okiennicach czy boazerii. Poza zabezpieczaniem drewna trzeba zatem – zwłaszcza w pomieszczeniach – pamiętać o utrzymywaniu odpowiedniej wilgotności powietrza.

Warto pamiętać o tym,że zagrzybione drewno jest nie tylko zagrożeniem dla konstrukcji, ale również mocno szkodzi domownikom.

Warto pamiętać o tym,że zagrzybione drewno jest nie tylko zagrożeniem dla konstrukcji, ale również mocno szkodzi domownikom.

Pleśń

Jest rodzajem grzyba, który jednak nie wpływa negatywnie na trwałość drewna a jedynie pogarsza jego wygląd. Pojawia się wtedy, kiedy drewno jest narażone na działanie wilgoci a dostęp do powietrza utrudniony. Tzw. sinizna drewna jest też czynnikiem, który nie pozwala ma wystarczająco głębokie wnikanie impregnatów na bazie oleju – dlatego stosować do pielęgnacji drewna trzeba takie środki zwalczające pleśń, wcześniej usuwając ją mechanicznie.

Glony

Nie wnikają w drewno a jedynie osadzają się na jego powierzchni. Nie szkodzą drewnu, ale są niezwykle ważnym sygnałem świadczącym o tym, że drewno nie zostało dobrze zabezpieczone przed wilgocią. Co w takiej sytuacji zrobić? Zastosować alkidowe impregnaty lub żelowe lazury – ważne, by preparat był hydrofobowy (działał odpychająco na wodę). Dobrej jakości środki ochrony drewna jednocześnie zabezpieczą drewno przed insektami, bakteriami i pleśnią.

Bakterie

 

Bondex Wood Preserver

Bondex Wood Preserver

Niestety trudne do wykrycia – żerują na celulozie, atakując drewno od wewnątrz i powodując ubytek jego masy. Występują głównie wtedy, kiedy drewno jest zawilgocone – dlatego tak ważne jest stosowanie środków, które nie pozwolą na wnikanie wilgoci do struktury drewna (preparaty takie jak Wood Stain marki Bondex mają właściwości zapobiegające zawilgoceniu drewna i jednocześnie zabezpieczają przed czynnikami atmosferycznymi takimi jak słońce).

Szkodniki drewna korniki to mit!

Powszechnie znanym szkodnikiem drewna są korniki. To właśnie korniki obarczamy winą za zniszczenia dokonane w drewnianych meblach, boazerii czy drewnianej elewacji. I to je podejrzewamy, kiedy słyszymy niepokojący chrobot po przyłożeniu ucha do drewnianej bramy garażowej. Tymczasem korniki i owszem niszczą drewno, ale jedynie w postaci już chorych lub martwych drzew. W naszym domu ich nie spotkamy. Jakie zatem owady odpowiadają za uszkodzenia drewna z którym możemy spotkać się na co dzień?

Gatunków jest kilka – różnią się tym jakie drewno atakują i jakiego rodzaju zniszczenia są w stanie spowodować.

Korniki niszczą drewno, ale jedynie w postaci już chorych lub martwych drzew. W naszym domu ich nie spotkamy.

Korniki niszczą drewno, ale jedynie w postaci już chorych lub martwych drzew. W naszym domu ich nie spotkamy.

Najczęściej spotykane w domach szkodniki drewna to:

•             spuszczel pospolity – najczęściej spotykany i jednocześnie najgroźniejszy. Zamieszkuje drewno iglaste i suche – spotkamy go zarówno w więźbie dachowej i elementach konstrukcyjnych jak i w drewnie dekoracyjnym – w parkiecie czy nawet ramie obrazu. To spuszczele drążą korytarze w materiale a zwalczyć je można jedynie chemicznie lub mikrofalami.

•             kołatek domowy – żeruje i na iglastym i na liściastym drewnie i preferuje nieco chłodniejszy klimat niż spuszczel. Podobnie jak poprzedni szkodnik może atakować zarówno drewniane elementy konstrukcyjne jak i mniejsze elementy dekoracyjne czy meble. Jego nazwa pochodzi od dość głośnego dźwięku jaki wydają samce kołatka uderzając w twarde drewno.

Do innych spotykanych w Polsce szkodników drewna należą:

•             krokwiowiec

•             drwalnik

•             stukacz

•             miazgowiec

•             trzpiennik

Skąd biorą się szkodniki w drewnie?

Niszczenie drewna spowodowane przez szkodniki ma kilka przyczyn. Do najczęstszych należą:

•             umiejscowienie domu blisko lasu lub w otoczeniu innych drewnianych budynków (szkodniki mogą się”przenieść”);

•             zawilgocenie drewna (zarówno wykorzystane do budowy drewna nie wystarczająco suchego, jak i wtórne zawilgocenie);

•             stosowanie młodego drewna (które jest bogatsze w składniki odżywcze, zatem chętniej “zasiedlane” przez szkodniki);

•             stosowanie starego, zainfekowanego drewna (wystarczy przynieść do domu zarażone szczapy drewna na opał, by szkodniki opanowały parkiet czy drewniane meble);

•             zagrzybienie drewna (niektóre gatunki szkodników rozwijają się tylko w takich warunkach);

Dbanie o drewno niesie ze sobą również konieczność zapobiegania rozwojowi szkodników i możliwie szybkiej diagnozy stanu chorobowego. Obserwujmy zatem (i słuchajmy) drewna. Im wcześniej odkryjemy szkodniki, tym mniejszych zniszczeń dokonają. Szkodniki drewna trudno odkryć i jeszcze trudniej zwalczyć. Najpowszechniej stosowane w Polsce środki chemiczne nie zawsze przynoszą rezultat a mikrofale są jeszcze stosunkowo mało popularne i kosztowne. Najbezpieczniej jest zabezpieczyć drewno przed szkodnikami zanim się pojawią. Środki takie jak Wood Preserver marki Bondex chronią przed owadami z rodziny kołatkowatych, kózkowatych i kornikowatych- tego typu środki stosuje się na surowe drewno.

Czynniki mechaniczne i mechaniczno – chemiczne uszkadzające drewno

Drewno może zostać uszkodzone lub zniszczone również przez czynniki mechaniczne związane z niewłaściwą obróbką drewna lub jego użytkowaniem. Częstym przykładem niszczenia drewna jest też kwestia korozji wynikająca z połączenia drewna ze źle zabezpieczonym metalem. Sole, które wytrącają się przy korozji metalu (np. w metalowych śrubach stosowanych w elementach konstrukcyjnych) mogą niszczyć drewno i osłabiać jego wiązania. Do korozji elementów metalowych dochodzi również na skutek zbyt wysokiej wilgotności drewna. Wilgoć wchodzi w reakcję z metalem, czego efektem jest niszczenie zarówno elementów metalowych jak i samego drewna. Zabezpieczenie drewna przed uszkodzeniami mechanicznymi (np. parkietów codziennie ścieranych stopami) uzyskamy stosując wysokiej jakości impregnaty i oleje do drewna. Wybierając produkt marki Bondex koniecznie dopasujmy jego właściwości do trybu użytkowania zabezpieczanego elementu drewnianego.

Grunt to dobre zabezpieczenie drewna!

Nowoczesne środki ochrony drewna pozwalają w dużym stopniu ograniczyć przyczyny niszczenia drewna. Ważne, by stosować je odpowiednio do przeznaczenia drewna i czynników na jakie będzie narażone. Dobrej jakości środki ochrony drewna marki Bondex pozwalają na zabezpieczenie materiału nawet na kilka lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *