t

Co niszczy drewno i jak je chronić?

Drewno – choć jest surowcem trwałym, to niestety nie jest niezniszczalne. Czynniki atmosferyczne, biologiczne i mechaniczne mogą je uszkadzać i sprawiać, że służy nam krócej i nie zachowuje swojego naturalnego piękna. Co powoduje biokorozję drewna i jak jej można zapobiegać?

 

Dlaczego drewno niszczeje?

Za zmniejszenie trwałości i jakości drewna odpowiada kilka czynników. Można je podzielić na trzy główne grupy – biologiczne, atmosferyczne i mechaniczne. Dwóm pierwszym można zapobiegać dzięki odpowiedniemu traktowaniu drewna i stosowaniu środków ochrony i pielęgnacji. Na trzecią grupę trzeba po prostu uważać.

Deszcz, promienie UV, temperatura – przyczyny korozji drewna

Drewno – zwłaszcza stosowane na zewnątrz narażone jest na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Efektem jest pogorszenie się właściwości fizycznych i estetycznych drewna.

Wilgoć, deszcze, zamakanie

Zarówno elementy konstrukcyjne, budowlane jak i użytkowe (np. drewniane meble ogrodowe) narażone są na działanie wilgoci i deszczu. Niezabezpieczone drewno szybko ulegnie zniszczeniu – czy to za sprawą czynników biologicznych, które w wilgotnym drewnie szybciej się rozwijają, jak i za sprawą niszczenia się struktury drewna. Zamarzająca woda, która wniknęła w strukturę drewna rozrywa i osłabia włókna. Pęcznienie drewna pod wpływem wilgoci, a następnie rozsychanie się pod wpływem słońca również uszkadza jego strukturę.

 Pęcznienie drewna pod wpływem wilgoci, a następnie rozsychanie się pod wpływem słońca również uszkadza jego strukturę.

Pęcznienie drewna pod wpływem wilgoci, a następnie rozsychanie się pod wpływem słońca również uszkadza jego strukturę.

Promienie UV

Słońce niszczy drewno zarówno w aspekcie fizycznym (powodując wysychanie ligniny i rozchodzenie się włókien drewna), jak i estetycznym – powodując ciemnienie drewna. Efekt ten zauważymy nie tylko w materiale drewnianym stosowanym na zewnątrz, ale również w mieszkaniu. Nie zabezpieczone, surowe drewno może ulec degradacji nawet pod wpływem światła wpadającego z okna do domu.

Słońce niszczy drewno zarówno w aspekcie fizycznym (powodując wysychanie ligniny i rozchodzenie się włókien drewna), jak i estetycznym - powodując ciemnienie drewna.

Słońce niszczy drewno zarówno w aspekcie fizycznym (powodując wysychanie ligniny i rozchodzenie się włókien drewna), jak i estetycznym – powodując ciemnienie drewna.

Temperatura

Niedocenianym elementem osłabiającym trwałość drewna jest temperatura. Tymczasem drewno bywa na nią wrażliwe. Pod wpływem temperatury drewno kurczy się i pęcznieje (w różnym stopniu – zależnym od gatunku drewna). Dlatego w miejscach o dużych amplitudach temperatury, drewno będzie bardziej wrażliwe na utratę swoich właściwości technicznych. Lakiery i oleje pozwalają na zabezpieczenie drewna przed szkodliwym działaniem zmiennej temperatury. Taką metodę -poza warunkami domowymi – stosuje się z powodzeniem np. na parkietach przemysłowych.

Niedocenianym elementem osłabiającym trwałość drewna jest temperatura.

Niedocenianym elementem osłabiającym trwałość drewna jest temperatura.

    Pielęgnacja drewna i odporność na czynniki atmosferyczne

Bondex Extreme Oil

Bondex Extreme Oil

Wszystkim wymienionym wyżej czynnikom atmosferycznym nie da się zapobiec. Specjalistyczne środki do pielęgnacji drewna (np. marki Bondex) pozwalają jednak na redukcję zagrożeń z nimi związanych. Takie środki jak  oleje Extreme Oil który chroni przed wilgocią i czynnikami mechanicznymi czy impregnaty do drewna Wood Preserver które uodparniają drewno na działanie promieni słonecznych pozwalają zachować dłużej piękny wygląd i właściwości fizyczne drewna. Tu koniecznie trzeba napisać o lakierobejcach i lazurach, które także zabezpieczają przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Najskuteczniejsze są zwłaszcza te, które zawierają filtry UV, które chronią przed promieniami UV. Przykładem może być BX Satin Fisnih.

 

 

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *