serca

Dlaczego lubimy drewno?

Polska to kraj drewna

Kościół Wniebowzięcia NMP w Gliwicach, kościół cmentarny w Bojszowie czy Dom Tkacza w Bielsko – Białej to tylko niektóre zabytki architektury drewnianej sięgające XV wieku, jakie jeszcze możemy w Polsce oglądać. Kiedyś – takie widoki były na porządku dziennym. Dziś, po latach fascynacji domem murowanym, nadchodzi powrót do korzeni – znów chętnie inwestujemy w domy z drewna. I choć współczesne domy drewniane wyglądają nieco inaczej niż te sprzed pięciu wieków, to można odnieść wrażenie, że historia kołem się toczy. A w Polsce zamiłowanie do drewna jest częścią tradycji.

W Polsce zamiłowanie do drewna jest częścią tradycji.

W Polsce zamiłowanie do drewna jest częścią tradycji.

30% Polski to lasy – kochamy drewno

To, że Polacy lubią drewniane meble, podłogi czy detale dekoracyjne wydaje się naturalne, jeśli uświadomimy sobie, że lasy stanowią prawie 1/3 powierzchni kraju. Daje to ogromne możliwości pozyskiwania tego surowca i tradycję w jego przetwarzaniu. Do najpopularniejszego gatunku w naszym kraju należy oczywiście sosna – głównie przez to, że stanowi trzon lasów (ok 70% wszystkich drzew). Świerk, dąb i brzoza, które są kolejnymi pod względem popularności drzewami w Polsce to już zaledwie około 6% drzewostanu.

Lata 90-te – powrót do drewna w budownictwie

Pierwsze zainteresowanie domami z drewna rozpoczęło się w Polsce w latach 90-tych. Po okresie hegemonii budownictwa wielorodzinnego, murowanego, do Polski dotarła fala nowości budowlanych ze Skandynawii i Kanady. W tych krajach, od lat z sukcesem rozwijało się budownictwo drewniane, zadając kłam powszechnemu myśleniu, że dom z drewna jest nietrwały, zimny i kosztowny. Pierwsze projekty opierały się o system szkieletowych domów typu kanadyjskiego. W tego typu domach, na betonowym fundamencie stawia się drewniany szkielet domu wypełniany wełną mineralną. Ściany obijane są płytą wiórową, która po otynkowaniu przypomina tradycyjny dom murowany. Po okresie zachwytu „kanadyjkami” zaczęły pojawiać się kolejne technologie – domy prefabrykowane i wreszcie domy z bali pełnych, izolowanych czy warstwowych. Obecnie domy w konstrukcji drewnianej stanowią około 30% budownictwa jednorodzinnego – ale udział technologii drewnianych rośnie, bo Polacy przekonują się, że funkcjonujące na temat tych technologii obawy to mity, które można włożyć do lamusa.

Obecnie domy w konstrukcji drewnianej stanowią około 30% budownictwa jednorodzinnego.

Obecnie domy w konstrukcji drewnianej stanowią około 30% budownictwa jednorodzinnego.

Budownictwo drewniane – popyt rośnie

Wood StainWraz z rozwojem technologii budowlanych przyszły do nas nowe możliwości ukryte w tradycyjnym designie. Typowe domy z bali, swoim wyglądem często nawiązują do wiejskich chat i dla wielu to właśnie ten specyficzny wygląd jest ich zaletą. Lite drewno może jednak również posłużyć do zbudowania domu o bardzo nowoczesnym wyglądzie – niekoniecznie przypominającym górską chatkę. Projektanci designerskich domów nie tylko wykorzystują przy projektach różnorodne gatunki drewna i kreatywnie łączą materiały ale również korzystają z możliwości jakie dają producenci lakierobejc i impregnatów do drewna. Zastosowanie takich środków jak barwiące impregnaty do drewna (np. Wood Stain Bondex), lakierobejce (np. Lakierobjca Bondex), czy lazury do drewna (np. Lazura do drewna Bondex) pozwalają na uzyskanie ciekawych kolorystycznie połączeń i dostosowanie drewnianego domu do praktycznie każdego stylu, jaki zamarzy się właścicielowi. Poza domami z litego drewna, popularnością cieszą się również domy prefabrykowane, których łatwość montażu sprawia, że w nowym domu można zamieszkać w zasadzie w kwartał po podjęciu decyzji o jego budowie. O rosnącej popularności domów z drewna świadczy zaś przede wszystkim coraz większa ilość firm zajmujących się projektowaniem i budową domów z drewna, oraz pojawiające się w ich ofertach nowości – takie jak np. domy biologiczne (czyli domy budowane z naturalnych surowców- głównie z drewna, ale ze szczególną dbałością również o materiały wykończeniowe oraz wykorzystanie przyjaznych środowisku i zdrowiu środków impregnacji, farb, materiałów uszczelniających, lakierów). 

Tanio, szybko, oszczędnie – zalety domów drewnianych

O zaletach domów drewnianych można mówić długo. Przede wszystkim jest to tańszy i szybszy sposób na budowę domu niż w przypadku domu murowanego. Nie bez znaczenia jest też fakt, iż budowę można rozpocząć nawet łagodną zimą. Dla przyszłych mieszkańców znaczenia ma jednak przede wszystkim komfort użytkowania oraz oszczędności, jakie można uzyskać dzięki wykorzystaniu drewna jako budulca. Łącząc to dodatkowo z ekologicznymi systemami ogrzewania uzyskujemy tani w utrzymaniu i przede wszystkim zdrowy dom.

 

.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *