elewacja8

Drewniana elewacja domu

Estetycznie, naturalnie, ciepło. Tymi trzema słowami najłatwiej określić główne zalety elewacji domu wykonanej z drewna. Czy warto decydować się na drewnianą elewację? Jakie są jej zalety i wady? Jak wybrać odpowiednie drewno i dbać o zdrowy oraz ładny wygląd domu przez długie lata? 

www.archdaily.com

Elewacja z drewna – wady i zalety

Zalety drewnianej elewacji to przede wszystkim:

  • wysoka izolacja cieplna budynku – a to daje oszczędność na kosztach ogrzewania i większy komfort dla domowników,
  • korzystny mikroklimat  – łatwe oddawanie wilgoci, dzięki wysokim właściwościom drewna do kondensowania pary wodnej,
  • możliwość uzyskania ciekawych efektów dekoracyjnych – duży wybór gatunków drewna a także sposobów montażu elewacji (gonty, oblicówka – montowana na wpust, pióro, przylgę, w jodełkę itd., panele elewacyjne)
  • możliwość łączenia drewna z innymi elementami wykończeniowymi elewacji – np. z tradycyjnym tynkiem lub kamieniem – co daje większe możliwości dekoracyjne,
  • trwałość na lata – największym mitem dotyczącym elewacji z drewna jest jej krótka żywotność. Pod warunkiem właściwej pielęgnacji, trwałość drewnianego pokrycia zewnętrznych ścian szacuje się na około 100 lat. Nie jest zatem prawdą to, że tylko tynkowanie pozwala na uzyskanie solidnej powierzchni na lata.

www.archdaily.com

Wady drewnianej elewacji

  • wysoka cena – w porównaniu do zwykłego tynku, drewniana elewacja jest droższa o około 30%,a jeśli wybierzemy drewno egzotyczne, to koszt elewacji rośnie o dodatkowe 50%. Pamiętać też trzeba o tym, że środki pielęgnacyjne kosztują, a trzeba elewację regularnie odnawiać. Jeśli zlecimy to ekipie, to dodatkowo zapłacimy za robociznę.
  • konieczność pielęgnacji i renowacji – o ile tradycyjny tynk możemy pozostawić na długie lata, o tyle o drewniane wykończenie ścian zewnętrznych trzeba regularnie dbać,
  • możliwość nierównomiernego kolorytu elewacji – w miejscach bardziej nasłonecznionych drewno może płowieć. Wszelkie zacieki czy przebarwienia wymagają specjalnych zabiegów, które pozwolą je usunąć (np. mysia ciśnieniowego i zeszlifowania),
  • zmiana barwy z upływem lat – drewno ciemnieje, elewacja zmienia kolor.

www.dwell.com

Dobre drewno na elewację

Z polskich gatunków drewna najczęściej wykorzystuje się dąb i modrzew. Jest to drewno twarde i trwałe, oraz dość odporne na warunki atmosferyczne. Tańszą i popularną alternatywą jest świerk lub sosna. Przy wyborze tego drewna pamiętać jednak należy o tym, że jest to drewno miękkie, nieco mniej trwałe, ale za to odporne na czynniki atmosferyczne dzięki wysokiej zawartości żywic. Coraz większą popularnością cieszy się trwałe i odporne drewno egzotyczne. Pozwala ono uzyskać ciekawe efekty kolorystyczne a możliwość łączenia różnych gatunków daje przestrzeń do twórczej ekspresji. Niestety, wykonanie drewnianej elewacji z drewna egzotycznego to nie najtańsza inwestycja.

Koniecznym warunkiem wyboru odpowiednich desek na elewacje jest ich ciśnieniowe zaimpregnowanie. Oczywiście, impregnację surowego drewna można przeprowadzić samemu za pomocą dostępnych preparatów – niemniej jednak, jako że elewacja jest stale narażona na działanie wiatru, deszczu, promieni słonecznych, najbardziej sensownym rozwiązaniem – jeśli zależy nam na trwałości – jest zakup już zaimpregnowanego ciśnieniowo drewna.

elewacja4

www.rachelmartindesign.tumblr.com

Kompozyt – alternatywa dla drewna

Coraz bardziej modne są też elewacje z kompozytu – czyli mączki drzewnej łączonej z PVC. Takie panele elewacyjne wyglądem przypominają drewno, a nie wymagają uciążliwej pielęgnacji. Niestety traci się tu również niektóre właściwości drewna takie jak utrzymywanie korzystnego mikroklimatu. Ta metoda jest zatem dedykowana tym osobom, które na elewację drewnianą chcą się zdecydować ze względów jedynie estetycznych.

elewacja5

www.vissbiz.com

Jak dbać o drewnianą elewację?

Niezależnie od tego, czy elewacja wykonana jest z gontów (płytek układanych na kształt rybiej łuski) czy desek montowanych na drewnianych łatach montażowych, trzeba regularnie ją zabezpieczać zarówno przed czynnikami atmosferycznymi jak i przed zagrożeniami biologicznymi. Podstawowym działaniem jest impregnacja (Impregnat Extra bezbarwny Bondex) i zabezpieczenie środkiem biobójczym. Elewację wykańcza się np. lazurą (np. Lazurę żelową Bondex Super Wood Stain, która dzięki swojej konsystencji jest niezwykle wygodna w nakładaniu). Koniecznie trzeba pamiętać również, by materiał wykończeniowy posiadał filtr UV, który ochroni drewno przez zbyt intensywną zmianą kolorów. Nanoszenie lazury lub lakieru najłatwiej i najdokładniej wykonać natryskiem niskociśnieniowym.

Bieżąca pielęgnacja elewacji, polega na uzupełnianiu mniejszych ubytków lakieru.  Średnio co 5 lat, konieczne jest odnowienie całej powłoki. Drewnianą elewację należy również obserwować i w momencie pojawienia się zacieków, większych uszczerbków w powłoce lakieru czy śladów obecności grzybów lub owadów, koniecznie odnowić poprzez ponowne zaimpregnowanie (niezbędne jest do tego usunięcie starej powłoki lakieru).

elewacja6

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *