theme christmas

Drewniane dekoracje świąteczne – garść inspiracji

Dmuchane szklane bombki są już passé. W tym roku, zapanowała moda na drewniane ozdoby choinkowe. Ich wybór jest ogromny, a przy odrobinie wolnego czasu można je również wykonać samemu wykorzystując technikę decoupage , wypalania czy malowania.

Drewniane ozdoby choinkowe – zrób to sam

Gotowe ozdoby choinkowe z drewna można kupić, ale wykonanie ich samemu jest naprawdę proste, a daje znacznie więcej radości. Poza tym, pozwala zaangażować całą rodzinę i zapewnić dzieciom niezwykłą zabawę.

Mając odpowiedni zestaw narzędzi do majsterkowania, można zająć się samodzielnym wycinaniem kształtów ze sklejki – ale wygodniej i szybciej można kupić gotowe, przygotowane pod autorskie ozdabianie dekoracje. Znajdziemy je w każdym sklepie dla plastyków. Aniołki, choinki, bombki, serduszka, gwiazdki, kształty geometryczne – inspiracji na pewno nie zabraknie.

Drewniane dekoracje na choinkę DIY – 3 sposoby

Techniki decoupage

Polegają na naklejaniu na drewnianą powierzchnię obrazków wyciętych z serwetek, folii lub nadrukowanych na cienkim papierze (np. ryżowym). Po wyschnięciu, ozdobę lakieruje się specjalnym lakierem do decoupage. Ciekawe efekty daje łączenie tej techniki z malowaniem czy intarsjami z drewna lub innych materiałów.

Techniki wypalania

W tym przypadku potrzebna jest wypalarka – wydatek rzędu 30-60 zł i odrobina cierpliwości, by nauczyć się nią posługiwać. Za pomocą pirografii można jednak nanieść na drewno dowolny wzór – to również świetny pomysł na ozdobione własnoręcznie drewniane pudełko czy obrazek.

Pieczątki

Do ozdobienia drewnianych bombek tą techniką wystarczy bejca, farba akrylowa, odrobina tuszu oraz kupione w sklepie dla plastyków pieczątki – efekt gwarantowany.

Choinka z drewna?

A co powiecie na drewnianą choinkę? Choć przyzwyczailiśmy się do tego, że choinka musi być zielona, to  ciekawy dekoracyjnie efekt można uzyskać za pomocą … choinki zbudowanej z listewek lub wycinanej ze sklejki.  Taka designerska choinka może zostać ozdobiona bombkami lub drewnianymi dekoracjami. Świetnie sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach.  Świąteczne drzewko z drewna można również umieścić na biurku w pracy, by przypominało nam o nadchodzących świętach, a duża choinka zbudowana z palet, może stać się niepowtarzalną dekoracją w ogrodzie, która na pewno wzbudzi zazdrość sąsiadów.

Jak samodzielnie zrobić drewnianą choinkę?

Nowoczesną drewnianą choinkę można kupić lub – mając zamiłowanie do majsterkowania – zrobić samemu. W zależności od wybranej formy, wystarczy nam do tego kilka listewek, arkusz sklejki i wyrzynarka, młotek i kilka kołków.  Nie można też zapomnieć o bezbarwnym lakierze matowy, który zabezpieczy drewno i podkreśli jego naturalne piękno.

Oto kilka inspiracji:

Choinka naścienna:

Choinka z listewek


Choinka z palet

Fot. www.ohhappyday.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *