drewno w lazience_2

Drewno w łazience? Dlaczego nie!

Czy drewno można zastosować w pomieszczeniu tak wilgotnym jak łazienka? Dzięki dostępności odpornych na nią egzotycznych gatunków drewna i szerokiemu wyborowi środków zabezpieczających i konserwujących drewno nie ma z tym najmniejszych problemów. Drewno w łazience to już nie tylko dekoracja czy szafki, ale również panele naścienne, podłoga a nawet elementy, zarezerwowane dotychczas jedynie dla ceramiki – na przykład umywalka.

Estetyki jaką udaje się uzyskać za pomocą drewna nie da się zastąpić niczym innym. Wykorzystanie drewna w łazience nadaje jej szlachetności i wyrafinowania oraz tworzy miejsce, w którym nie tylko wykonuje się zabiegi higieniczne, ale można się również zrelaksować i odpocząć. Zastosowanie drewna w łazience daje również wrażenie eleganckiego przepychu oraz sprawia, że łazienka przestaje być chłodnym w odbiorze miejscem (jaki niestety tworzy ceramika). Nie bez powodu drewno stało się jednym z podstawowych elementów wykończeniowych w ekskluzywnych salonach SPA. Podobne wrażenie można uzyskać we własnym mieszkaniu – należy jedynie uważać na to, jaki gatunek drewna będzie zastosowany i w jaki sposób zostanie zabezpieczony.

 drewno w lazience_1
Źródło: www.theultralinx.com

Drewniana podłoga do łazienki

Mimo wysokiej wilgotności i ciągłego działania pary wodnej, w łazienkach z powodzeniem da się wykorzystać drewno na podłodze. Może ono stanowić całość podłogi lub być jedynie elementem dekoracyjnym – ścieżką lub oddzieleniem części relaksacyjnej od pielęgnacyjnej. Taka podłoga nie tylko nada szlachetności, ale również ociepli łazienkę – i to nie tylko wizualnie – drewno nigdy nie będzie tak chłodne w dotyku jak płytki ceramiczne. Drewno stosowane w łazience musi charakteryzować się odpornością na wilgoć, niskim poziomem kurczliwości i dużą twardością. Warunki te spełniają niektóre rodzime gatunki (dąb lub buk), choć najczęściej w łazienkach stosuje się drewno egzotyczne (teak, merbau) mocno nasycone olejkami eterycznymi, o niższym niż krajowy buk współczynniku kurczliwości –  dzięki temu jest odporne na wilgoć. Efektownym oraz wytrzymałym pomysłem jest zastosowanie w łazience drewnianej mozaiki przemysłowej – dzięki niewielkim elementom mozaiki drewno może swobodniej pracować i zmiany wilgotności nie narażają podłogi na pęcznienie.

 drewno w lazience_2
Źródło: www.home-designing.com

Olej – najlepsze zabezpieczenie drewnianej podłogi w łazience

Drewniana podłoga, choć piękna, wymaga jednak nieco więcej pielęgnacji niż tradycyjna terakota. Najlepszą formą zabezpieczenia jest olej – po pierwsze nie odpryskuje kiedy coś upadnie na podłogę (w przypadku powierzchni lakierowanej może się tak zdarzyć – wtedy w mikroszczeliny może dostać się woda) i łatwo uzupełnić jego ubytki. Nowoczesne oleje (np. Extreme Oil Bondex) pozwalają na zabezpieczenie podłogi na dwa lata bez konieczności jej renowacji i dodatkowo tworzą efekt antypoślizgowy. Decydując się na drewnianą podłogę trzeba jednak pamiętać o tym, że jej konserwacja wymaga nieco więcej pracy a wszelkie plamy i zacieki z wody, jakie mogą się na niej pojawić należy jak najszybciej wytrzeć do sucha.

 drewno w lazience_puszki

Drewno na ścianie łazienkowej

Poza podłogą, drewno można również wykorzystać do wykończenia ścian w łazience. Służyć mogą do tego drewniane panele lub boazeria. Ze względu na konieczność pozostawienia szczelin dylatacyjnych oraz dużą wilgotność w łazience (co może owocować rozwojem pleśni pod panelami ściennymi), montaż ściany drewnianej najlepiej pozostawić fachowcom z doświadczeniem. Ciekawym pomysłem aranżacyjnym, jest montaż drewnianych paneli na zaledwie jednej ścianie w łazience i wykończenie jej drewnianymi dodatkami – przy niskim nakładzie finansowym można w ten sposób uzyskać wrażenie ekskluzywnego wnętrza.

 drewno w lazience_5
Źródło: www.bloglovin.com

Drewniana ceramika

Z drewna możliwe jest nawet wykonanie zarezerwowanej dotychczas dla porcelany, ceramiki łazienkowej. Drewniane – najczęściej nablatowe – umywalki, to wyraz szlachetnej ekstrawagancji. Wykonywane z egzotycznych gatunków drewna (np. teak, merbau) lub rodzimego jesionu, grabu lub wiśni i zabezpieczane ciśnieniowo przed działaniem wilgoci i zmian temperatur należą wprawdzie do najbardziej kosztownych elementów wyposażenia łazienki, ale efekt estetyczny, jaki można dzięki nim uzyskać zachwyca. Coraz częściej można również spotkać drewniane wanny i balie kąpielowe. Często wykonywane na specjalne zamówienia lub w bardzo krótkich seriach. Dzięki układowi słoi i kolorystyce drewna każdy taki element zastępujący tradycyjną ceramikę w łazience jest całkowicie unikalny.

drewno w lazience_6
Źródło: www.media-cache-ec0.pinimg.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *