do ogrodu_2

Drewno w ogrodzie – przegląd możliwości dekoracyjnych

Projektując i urządzając ogród, nie zapominajmy o drewnie. Możemy wykorzystać je na wiele sposobów. Dobrane i dopasowane do siebie elementy architektury ogrodowej z drewna, ozdoby i meble pozwolą stworzyć przepiękny ogród, w którym przyjemnie będzie odpoczywać. Ławka, krzesło i stół to nie jedyne drewniane elementy o jakie możemy uzupełnić ogród. Możliwości jest znacznie więcej.

Mała architektura ogrodowa – altanki

W ogrodzie o nieco większej powierzchni, można pokusić się o postawienie altany. Jest to nie tylko dekoracyjne, ale również wygodne rozwiązanie, pozwalające spędzać czas w ogrodzenia nawet przy nieco brzydszej pogodzie (np. delikatnej mżawce). Altanę można zbudować samodzielnie, bądź skorzystać z dostępnych, gotowych rozwiązań. Przy wyborze gotowej altany, warto zwrócić uwagę na to, z jakiego rodzaju drewna została wykonana i wybrać taką, która bezie bardziej odporna na warunki atmosferyczne. Dobrej jakości altany powinny być fabrycznie zabezpieczone przed działaniem wilgoci i szkodliwych dla drewna warunków atmosferycznych. nie zapominajmy też o regularnej pielęgnacji drewna – dzięki temu, altana będzie służyła długie lata. Uwaga – budując altanę trzeba pamiętać o tym, iż wymaga ona zgłoszenia w starostwie powiatowym ( na podst. art. 30 pkt 1 ust. o prawie budowlanym)

 do ogrodu_1
Źródło: www.zh.art.pl

Zaciszne miejsce – trejaż, kratka, pergola

Te drewniane dodatki do ogrodu pozwalają podzielić ogród na strefy (np. wypoczynku i zabawy dla dzieci), oddzielić estetycznie użytkową część ogrodu od wypoczynkowej a przy okazji wyeksponować roślinność pnącą. Ażurowa budowa trejaży czy pergoli dają wrażenie lekkości i są doskonałym uzupełnieniem w ogrodach pełnych roślin. Pielęgnacja kratek i pergoli nie jest uciążliwa, ale nie można jej zaniechać, by w wyniku niszczenia drewna nie osłabić konstrukcji dekoracji. Na budowę trejaży i kratek wykorzystywany bywa również bambus czy wiklina.

 do ogrodu_2
Źródło: www.hgtv.com

Drewniane elementy dekoracyjne do ogrodu

Rzeźby, instalacje czy figury drewniane, mogą stanowić nie tylko uzupełnienie tematycznie projektowanego ogrodu. Decydując się na taką formę dekoracji warto rozważyć sposób zabezpieczenia rzeźby drewnianej – czy chcemy by przez długie lata zachowała swoją pierwotną formę, czy może chcemy pozwolić jej ściemnieć i dać nadgryźć się “zębem czasu”.

 do ogrodu_3
Źródło: blog.lisacoxdesigns.co.uk

 Plac zabaw dla dzieci

Tworząc przyjazną przestrzeń w większym ogrodzie nie zapominajmy o najmłodszych. Nawet niewielka piaskownica, huśtawka, bujak czy tor przeszkód pozwolą dzieciakom spędzać aktywne godziny w ogrodzie i zachęcą je do oderwania się sprzed ekranu komputera. Tu również sprawdzi się drewno, które nie tylko można dopasować do pozostałych elementów ogrodu malując elementy odpowiednią lakierobejcą czy lakierem, ale dla dziecka jest bardziej przyjazne i bezpieczne niż metal czy plastik.

 do ogrodu_4
Źródło: www.pinterest.com

 Dekoracja oczka wodnego

Delikatne oczko wodne z masywnym betonowym płotkiem na pewno nie będzie wyglądać atrakcyjnie. Niezwykłego uroku doda zaś mostek wykonany z drewna. Koniecznie musi zostać dokładnie zabezpieczony przed wilgocią- świetnie sprawdzi się tu lakier przeznaczony do materiałów mających okresowy kontakt z wodą (np. lakier Bondex Exterior&Yacht).

do ogrodu_5
Źródło:
www.muratordom.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *