e-dobrydom.com

Jak usunąć stary lakier z powierzchni drewna

Renowacja drewna wymaga usunięcia starych powłok farby lub lakieru przed nałożeniem nowej, świeżej warstwy środka. Jak usunąć stary lakier z drewnianej powierzchni tak by zrobić to skutecznie i nie niszcząc powierzchni drewna?

Usuwanie starego lakieru musi być przeprowadzone dokładnie oraz ostrożnie – bardzo łatwo można bowiem uszkodzić drewno. Pamiętajmy, że stare meble mogły być wielokrotnie malowane zatem warstw do zdjęcia może być kilka. Jakie metody zatem można zastosować i jakie są ich zalety i wady?

Opalanie lakieru

Metoda ta polega na podgrzaniu miejsca w którym powłoka ma zostać usunięta gorącym powietrzem (opalarkę można nabyć w sklepach budowlanych już w cenie 100-200 zł). Podgrzane gorącym powietrzem stare powłoki lakieru odchodzą od drewna i można usunąć je za pomocą szpachelki a następnie przeszlifować.

e-dobrydom.com

e-dobrydom.com

Opalanie w trudno dostępnych miejscach jest łatwiejsze do przeprowadzenia niż mechaniczne szlifowanie – wąskie kanaliki rzeźbień czy niewielkie detale łatwiej oczyścić opalając i delikatnie usuwając odchodzące od drewna warstwy. Jeśli usuwamy lakier z mocno rzeźbionego mebla, warto też zaopatrzyć się w różnej wielkości i kształtu szpachelki.

Minusem opalania jest trudność w usuwaniu lakierów opartych o spoiwa syntetyczne – alkidowe i akrylowe. Za pomocą opalania nie da się również usunąć warstw zniszczonego drewna.

Przy stosowaniu opalarki trzeba również uważać na to by strumień powietrza nie był zbyt silny a temperatura zbyt wysoka (różne modele opalarek mają różne możliwości) – gdyż można doprowadzić do powstania przebarwień. Dla niektórych osób uciążliwy bywa również zapach przypalanego lakieru, opalanie przeprowadzamy zatem w pomieszczeniach dobrze wentylowanych.

Mechaniczne usuwanie starego lakieru

Najpopularniejsza metoda usuwania starych warstw lakieru. Polega na zeskrobaniu ręcznym (wykorzystać można kostkę ścierną lub szpachelkę) lub wykorzystaniu narzędzia typu szlifierka lub wiertarka z odpowiednią nakładką szlifującą. Bardzo ważny w tym procesie jest dobór odpowiedniej grubości papieru ściernego. W przypadku mebli i innych drewnianych detali wykorzystujemy papier o grubości ziarna 60 -180 i wygładzamy powierzchnię papierem drobnoziarnistym (ziarno 200 – 220). Przy większych powierzchniach do zeszlifowania, ręczne narzędzia są uciążliwe, zatem zdecydowanie łatwiej wykorzystać szlifierkę. Ta metoda pozwala na usunięcie zniszczonych warstw drewna.

Drewno szlifuje się zgodnie z usłojeniem dbając by nie naruszyć struktury drewna.

starychmebliczar.pl

starychmebliczar.pl

Chemiczne usuwanie starych powłok z drewna

Kolejną metodą jest pokrycie starej warstwy lakieru zmywaczem (np. Bondex Usuwacz Uniwersalny). Powierzchnię, z której chcemy usunąć lakier pokrywa się cienką warstwą preparatu i po odczekaniu usuwa szpachelką. Pozostałości preparatu trzeba zmyć dokładnie ciepłą wodą lub benzyną lakową a powierzchnię drewna trzeba dodatkowo zeszlifować (np. ręcznie za pomocą kostki szlifierskiej). Ta metoda daje dobre rezultaty również na drewnie malowanym farbą, ale niestety zmywacze mogą nie działać na twardych lakierach poliuretanowych. Przy kilku warstwach lakieru istnieje konieczność kilkukrotnego nakładania preparatu. Nie powinno się stosować środków chemicznych na drewno, które było długo narażone na działanie promieni słonecznych (zatem np. przy usuwaniu starej warstwy lakieru z płotu, lepiej zastosować metodę mechaniczną).

bondex.pl

bondex.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *