antique-wood.com

Jak w prosty i tani sposób odnowić mebel?

Stare krzesło lub stół po latach użytkowania nie wygląda już elegancko i estetycznie? Zamiast na zakupy do sklepu meblowego wybierz się do sklepu z artykułami chemicznymi. Za kilkanaście złotych i jedno popołudnie poświęcone na pracę możesz tak odnowić mebel, że będzie wyglądał jak nowy (lub zmienić jego wygląd tak by pasował do nowego wystroju).

anyaadores.blogspot.com

anyaadores.blogspot.com

Odnawianie mebli nie jest wcale ani kosztowne ani skomplikowane. Wystarczy odrobina chęci, kilka narzędzi i odpowiednie preparaty, by ze starego stołu, który do tej pory ze wstydem ukrywaliśmy w piwnicy wyczarować piękny, nowy mebel. Jak zatem zabrać się do odnawiania i czego do tego potrzebujemy?

Odnawianie bez usuwania starej powłoki

Najszybsze i najtańsze odnawianie mebla to po prostu pokrycie go emalią do drewna. Nie trzeba w tym celu usuwać starej powłoki lakieru. Ta metoda pozwala na całkowitą zmianę koloru mebla. Można ją zastosować jednak jedynie wtedy, kiedy stara farba lub lakier nie łuszczą się i nie ma w nich ubytków (w przypadku łuszczenia trzeba luźne elementy zeszlifować)

www.ehow.com

www.ehow.com

Odnawianie drewnianych mebli za pomocą emalii – niezbędne zakupy: 

Emalia tworzy trwałą warstwę kryjącą. Ukrywa rysunek słojów ale za to daje ogromne możliwości w zakresie doboru kolorystycznego. Można zatem dopasować mebel do wystroju pomieszczenia, czy posiadanych dodatków.

Odnawianie ze szlifowaniem

Jeśli lakier na naszym meblu wykazuje ubytki, powierzchnia łuszczy się lub chcemy uzyskać świeży kolor drewna i zachować układ słojów, to konieczne będzie usunięcie starej powłoki i zeszlifowanie mebla do surowego drewna. Potrzebny jest zatem:

  • papier ścierny (grubość ziarna 60-100 oraz 220) lub nakładki szlifujące do wiertarki
  • impregnat do drewna (bezbarwny)
  • pędzle płaskie
  • lakier, lakierobejca, lazura
jakwdomu.blogspot.com

jakwdomu.blogspot.com

Pierwszym krokiem ku odnowie naszego mebla jest usunięcie starej powłoki – możemy ją zeszlifować, opalić a jeśli mebel był malowany farbą, dobrze zastosować odpowiedni podkład (np. Bondex Usuwacz Uniwersalny).

Kolejnym krokiem – kiedy dotarliśmy do surowego drewna, jest jego zabezpieczenie. W tym celu stosujemy impregnat (np. Bondex Wood Preserver), który wnikając w drewno ochroni go przed zniszczeniem. Impregnat nakładamy pędzlem płaskim. Dzięki temu wcieramy środek w drewno.

antique-wood.com

antique-wood.com

Po wyschnięciu impregnatu stosujemy dowolne wykończenie tworzące powłokę ochronną – lakier lub  lakierobejcę. Zaimpregnowane drewno można również olejować, pamiętając jednak o tym, że jest to proces wymagający nieco więcej czasu i precyzji oraz regularnego odnawiania.

hometalk.com

hometalk.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *