table1

Jak wybrać odpowiedni stół?

Stół – jeden z najważniejszych (obok łóżka) mebli w każdym domu. Zwłaszcza ten, przy którym je się posiłki. Jak wybrać najbardziej optymalny stół pod kątem ilości domowników, dostępności miejsca i charakteru mieszkańców?

Dostępność miejsca  i liczba domowników

To dwa najważniejsze kryteria doboru stołu. Stoły kwadratowe i prostokątne są najbardziej ustawne (można je postawić przy ścianie) ale najbardziej rodzinne, są stoły okrągłe, przy których mogą zasiąść wszyscy domownicy mając swobodny dostęp do potraw na stole i jednakowe możliwości komunikacji. Dla niewielkiej rodziny – od 2- 4 osób najwygodniejsze są stoły kwadratowe (ustawiane na środku pomieszczenia) lub prostokątne. Przy większej rodzinie, sprawdzi się prostokątny stół rozkładany lub owalną bądź okrągły. Rozważając wielkość stołu trzeba pamiętać o tym, że aby siedzieć przy stole swobodnie, trzeba przeznaczyć około 40-60 cm miejsca za stołem, by swobodnie można było wysunąć krzesło. Z tego powodu, jeśli stół ma wymiary np. 160 x 200 cm to dostępne miejsce powinno mieć wymiary minimum 240 x 280 cm.

Solid wood....geometry of Nature.... #design #wood #precision

dulcisdomus.tumblr.com

Stół bezpieczny dla dzieci

Posiadając małe dzieci trzeba przede wszystkim zadbać o ich bezpieczeństwo. Dlatego najlepszym wyborem jest stół okrągły, pozbawiony ostrych krawędzi. W sprzedaży dostępne są również zabezpieczenia na rogi stołów wykonane z plastiku lub pianki, które zabezpieczają malucha przed niebezpiecznym uderzeniem. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest też zakup stołu o standardowej wysokości blatu (74-76 cm), do którego dziecko nie sięgnie samodzielnie ręką i nie będzie w stanie strącić stojących na nim przedmiotów. Przy małych dzieciach lepiej unikać stołów ze szklanymi blatami oraz stołów z metalowymi okuciami.

zeitraum germany | twist round and oval table in solid wood  http://spencerinteriors.ca/Zeitraum.html

www.pinterest.com

Dom otwarty dla gości

Osobom, które rzadko zapraszają gości i niezbyt często organizują u siebie większe spotkania, wystarczy stół, przy którym zasiądą po prostu domownicy. Nie musi być dodatkowo rozkładany – zwłaszcza, że konieczność codziennego rozkładania stołu jest nieco uciążliwa. Jeśli jednak dom prowadzony jest w otwarty sposób, a wspólne gotowanie czy po prostu plotkowanie przy kawie z przyjaciółmi jest na porządku dziennym, to stół musi być do tego odpowiednio przystosowany. Najlepiej, jeśli się rozkłada  – i to we wszystkich kierunkach. W domach otwartych, chętnych na przyjmowanie gości, świetnie sprawdzają się stoły okrągłe, które zazwyczaj stanowiąc centralny punkt pomieszczenia i aż zapraszają do tego, by zasiąść do wspólnej kolacji.

Clean simple timbre dining table. Thin and not heavy looking to give Interior breathing space.

takeovertime.tumblr.com

Stoły nietypowe

Poza tradycyjnymi stołami do kuchni czy salonu, można decydować się również na nieco mniej standardowe rozwiązania – np. wysuwany blat wkomponowany w kuchenne meble, wyższy stół barowy (wymagający siedzisk typu hoker, nieodpowiedni jeśli w domu są małe dzieci), czy stół na teleskopowych nogach, który może pełnić funkcje stolika do kawy, a w razie potrzeby standardowego stołu jadalnianego.

Another table that takes its inspiration from nature. The way the table is cut, it almost appears as if a puddle of clear blue water is suspended in the piece.

home-designing.com

Jakie elementy rozważyć przed zakupem stołu?

  • Jaka ma być podstawowa funkcjonalność? (stół do jadalni, kuchni, niewielki stolik do salonu)
  • Ilu domowników będzie z niego korzystać?
  • Jak często będzie potrzebna nieco większa powierzchnia? (goście, imprezy)
  • Jak dużo mamy miejsca?
  • Z jakiego materiału ma być wykonany stół (od tego zależy zarówno trwałość jak i cena mebla),
  • Czy dostępne miejsce pozwala na stół wolnostojący czy konieczne jest wkomponowanie stołu w wystrój wnętrza – np. jako wysuwany blat czy węższą listwę przy wyspie w kuchni,

qloungemiami.com

Stół Okrągły Kwadratowy Prostokątny
Bezpieczny dla dzieci    
Do salonu
Do jadalni  
Do kuchni  
Do małego pomieszczenia  
Dla małej rodziny    

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *