ogrodzenie_v5

Jak zabezpieczyć drewniane ogrodzenie?

Sztachety, bale, deski – wszelkie drewniane elementy ogrodzenia – jeśli mają być trwałe i pięknie wyglądać przez długi czas, trzeba dobrze zabezpieczyć przed działaniem czynników atmosferycznych i biologicznych. Jak to zrobić prawidłowo?

Co niszczy ogrodzenie?

Drewniany płot niszczeje pod wpływem wielu czynników:

  • zmiany temperatury (w tym zamarzanie i rozmarzanie),
  • zmiany wilgotności (topniejący śnieg, poranna rosa, deszcz),
  • promienie UV,
  • zagrożenia biologiczne – grzyby, glony czy szkodniki drewna.

Zabezpieczenie drewna musi zatem obejmować wszystkie te elementy – tylko w ten sposób można zapewnić ogrodzeniu trwałość na długie lata.

ogrodzenie_v1

www.pinterest.com

Jak zabezpieczyć  drewniany płot?

Krok 1 – impregnowanie

To najważniejsza czynność od której tak naprawdę zależy to, jak bardzo drewno podatne będzie na ataki szkodników, grzybów oraz jak reagować będzie na warunki atmosferyczne. Kupując drewno na ogrodzenie (czy to w formie desek lub sztachet czy gotowych elementów ogrodzenia), warto rozejrzeć się za materiałem, który już został ciśnieniowo zaimpregnowany. Impregnacja ciśnieniowa, pozwala na wniknięcie preparatu głęboko w strukturę drewna, co umożliwia jego lepsze zabezpieczenie. Niezależnie od tego, czy drewno zostało fabrycznie zaimpregnowane czy nie, przy budowie ogrodzenia koniecznie czynność trzeba powtórzyć. Bezbarwny impregnat nakładany jest na surowe drewno. Do wyboru mamy impregnaty wodorozcieńczalne, rozpuszczalnikowe i olejowe. W przypadku ogrodzeń, dobrym rozwiązaniem są impregnaty rozpuszczalnikowe – wnikają głęboko w strukturę drewna, zabezpieczają przed grzybami i owadami a także dają drewnu odporność zarówno na wilgoć jak i promienie UV. Wprawdzie preparaty rozpuszczalnikowe mają drażniący zapach i są toksyczne (dopóki nie wyschną), ale ogrodzenie stanowi element zewnętrzny, zatem ten rodzaj impregnatów nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Przed zastosowaniem środka alkidowego (np. Wood Stain Bondex) stosuje się preparat biobójczy (np.Bondex Wood Preserver).  Innym rodzajem zabezpieczenia, który warto rozważyć, jest impregnat olejowy, którym można chronić również wcześniej impregnowane ciśnieniowo drewno. Olejowe impregnaty wnikają głęboko w strukturę drewna i dobrze radzą sobie z drewnem wilgotnym (z którym nie do końca dobrze radzą sobie preparaty rozpuszczalnikowe).

www.pinterest.com

www.pinterest.com

Krok 2 – Elastyczna powłoka ochronna

Po zaimpregnowaniu drewna, koniecznie trzeba zabezpieczyć je trwałą i elastyczną powłoką, która ochroni strukturę przed promieniami UV, pękaniem i rozsychaniem się włókien oraz nie pozwoli na zniszczenia drewna przez szkodniki, które lubią zagnieżdżać się w mikroszczelinach drewna, które tworzą się najczęściej dlatego, że źle zabezpieczone drewno, reaguje na zmiany temperatury i wilgotności – pęcznieje i kurczy się – w efekcie pojawiają się w jego strukturze drobne rysy. Elastyczna powłoka, jaką uzyskać można poprzez zastosowanie takich preparatów jak lazura czy lakier, zapobiega takim sytuacjom.

Przy nakładaniu preparatów, koniecznie trzeba zadbać o to, by powłoka dobrze wyschła, zanim nałożona zostanie kolejna warstwa. Błędem jest też nakładanie zbyt wielu warstw lazury – zamiast elastyczności, uzyskujemy wtedy efekt skorupy, która łatwo łuszczy się i pęka.

www.apartmenttherapy.com

www.apartmenttherapy.com

Trwałość ogrodzenia

Na to, jak bardzo trwałe będzie drewniane ogrodzenie wpływ ma nie tylko to, w jaki sposób zostanie przygotowane do użytkownania. Zależy to również od konkretnych czynników atmosferycznych i biologicznych na jakie będzie narażone oraz od jakości samego drewna – jego wilgotności, zawartości żywic, twardości. O drewniane ogrodzenie trzeba również dbać – regularnie odnawiać powierzchnię i co jakiś czas zabezpieczać drewno na nowo. Dlatego nie da się przewidzieć dokładnie, jak ogrodzenie będzie się zachowywać po kilku czy kilkunastu latach użytkowania. Zdecydowanie jednak, regularna konserwacja (co 2-3 lata)  jest w stanie zapewnić mu doskonały wygląd i trwałość na długi czas.

www.pinterest.com

www.pinterest.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *