taras5

Jak zabezpieczyć drewniany taras przed zimą?

Pierwsze przymrozki jeszcze przed nami, ale już warto pomyśleć o zabezpieczeniu tarasu przed zimą. Odpowiednie zadbanie o nawierzchnię pozwoli zachować jej piękno na kolejny letni sezon.

Taras z drewna – po co go zabezpieczać  na zimę?

taras3

www.portandquarter.com

Drewno wykorzystywane do konstrukcji i wykładania nawierzchni tarasu, z reguły jest drewnem bardziej odpornym na działanie czynników atmosferycznych. Ciśnieniowe impregnowanie desek tarasowych pomaga w zachowaniu nienaruszonej struktury drewna mimo dużej wilgoci i niskiej temperatury zimą. Mimo tego, pozostawienie tarasu na zimę bez przygotowania może zaowocować napuchnięciem desek, uszkodzeniem nawierzchni czy powstaniem na deskach plam, które trudno będzie na wiosnę usunąć.

Olejowanie tarasu przed zimą

Zabieg olejowania przeprowadza się głównie na wiosnę, jednak wykonanie tej czynności również jesienią po pierwsze odświeży taras po intensywnym letnim użytkowaniu, po drugie pozwoli go zabezpieczyć na zimę. Pamiętajmy o tym, że intensywnie użytkowany latem taras, który dodatkowo był mocno nasłoneczniony, jest mniej odporny niż świeżo zaimpregnowany olejem.

Zasady olejowania drewna jesienią

  • koniecznie zaplanuj olejowanie jeśli zauważysz, że kropla wody, która spadła na deskę, zamiast zatrzymać się na jej powierzchni, wnika w drewno,
  • olejowanie można przeprowadzać do momentu, w którym temperatura powietrza nie spada poniżej 5ºC,
  • sprawdź prognozę pogody na kolejne dni – teoretycznie olej schnie około doby (drugą warstwę można nakładać po 1-2 godzinach, ważne jednak, by olej miał czas na wyschnięcie) . Przy niższej temperaturze oraz wyższej wilgotności, czas ten ulega wydłużeniu. Unikaj sytuacji w której taras zostanie zaolejowany w piękny dzień, ale na drugi dzień temperatura nagle spadnie i zetnie olej lub ulewne deszcze nie pozwolą mu wyschnąć,
  • zwróć uwagę na siłę wiatru – jeśli taras nie jest wystarczająco osłonięty, silne wiatry mogą jesienią nanieść na taras pył, opadłe liście i brud, który może w jakiejś części przywrzeć do podłogi,
  • pamiętaj o tym, że wodny olej (np. Extreme Oil Bondex) szybciej wysycha, ale słabiej wnika w strukturę drewna,
  • przed przystąpieniem do olejowania dokładnie oczyść deski,
taras4

www.glo.msn.com

Odśnieżanie tarasu – zalecane techniki

Aby nie dopuścić do gromadzenia się wilgoci i nasiąkania desek wodą, trzeba zimą usuwać gromadzący się na tarasie śnieg. Najlepiej zrobić to tuż po zakończeniu opadów, zanim śnieg podtopi się i powtórnie zamarznie. Śnieg usuwa się zamiataniem (idealnie nadaje się do tego miotła z tworzywa sztucznego, której włosie nie nasiąka wodą, a jednocześnie jest na tyle elastyczne, że nie uszkadza tarasu). Zdecydowanie zaleca się unikanie usuwania śniegu szuflą – ze względu na możliwość zarysowania powierzchni desek. Nie wolno też stosować soli ani żadnych preparatów rozpuszczających śnieg.. Może to doprowadzić do uszkodzenia struktury drewna.

Zabezpieczenie tarasu z desek kompozytowych

Wybór kompozytu jako nawierzchni, czyli mieszanki pulpy drzewnej i PVC, pozwala najmniej przejmować się niekorzystną zimową aurą. Deski z kompozytu, mimo iż wyglądem przypominają drewniane, nie nasiąkają wodą i nie wymagają żadnej dodatkowej pielęgnacji. Warto jedynie – głównie ze względów estetycznych – pamiętać o regularnym usuwaniu zalegającego śniegu.

taras1

www.aestatestudio.tumblr.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *