Obróbka drewna. Z lasu do naszych domów

Ciesząc się piękna drewnianą komodą rzadko kiedy zastanawiamy się, jaką drogę przejść musiało drewno, by zagościć w naszym domu. Jakim procesom podlega drewno i ile czasu mija od momentu zakiełkowania drzewa do chwili, kiedy możemy usiąść w wygodnym, drewnianym fotelu?

Woodpile From Sawn Pine And  Spruce Logs For Forestry Industry
Ścinka drzewa i zrąb lasu
Aby drzewo mogło zostać przeznaczone do wycinki, musi przeżyć około 100 lat. Dopiero po tym okresie osiąga odpowiednią dojrzałość i można przeznaczyć je do wycinki. W Polsce rzadko kiedy stosuje się metodę zrębu zupełnego (czyli pełnej wycinki drzew). Znacznie częściej wycina się pojedyncze drzewa, dbając o zachowanie poszycia i zabezpieczenie niższych warstw roślinności przed nadmiernym nasłonecznieniem. Przed przystąpieniem do wycinki, służba leśna wyznacza również miejsce składowania drewna (tzw. zrywka) i sposób jego wywozu.
Carpenter working on woodworking machines in carpentry shop

Meble, płyty czy fornir?
Drzewo, po przewiezieniu do zakładu przetwórstwa drzewnego zostaje zakwalifikowane do określonej kategorii jakości (klasyfikacją jakości drewna zgodnie z normami zajmują się brakarze). Niektóre kłody przeznacza się na deski do produkcji mebli, inne na fornir a z jeszcze innych wykonane będą płyty wiórowe. Zanim jednak drewno będzie mogło zostać poddane obróbce, musi nieco przeschnąć. Aby nie pękało, końce kłody nasącza się specjalnymi preparatami a samo drewno często się zrasza.
W zależności od przeznaczenia określonej kłody, może ona zostać poddana różnym procesom. Drewno przeznaczone do produkcji mebli najczęściej podlega tzw. parzeniu. Polega ono na wrzuceniu kłód do specjalnego dołu, w którym poddane jest działaniu wody o temperaturze 70 stopni. Po kilku dniach, drewno jest wyciągane i cięte a następnie komputerowo suszone. Łuszczka (czyli pocięte drewno, z którego wykonana zostanie sklejka) przesuwa się w suszarni a cały proces jest sterowany elektronicznie, by zapewnić optymalne warunki suszenia. Drewno przeznaczone do produkcji mebli z litego drewna oraz desek podłogowych i parkietów, jest cięte w tartaku i sezonowane. Oznacza to ułożenie desek tak, by zapewnić przewiew powietrza, oraz ochronę przed deszczem i słońcem. W zależności od gatunków drewna, sezonować można je kilka – kilkanaście miesięcy. Cały proces również – tak jak łuszczka – wymaga dosuszenia drewna komputerowo. W zależności od przeznaczenia, drewno może również być już na tym etapie impregnowane ciśnieniowo.
Carpenter Building Furniture In Workshop
Zakład stolarski – obróbka drewna
Z tartaku, drewno trafia do zakładu stolarskiego, w którym przygotowuje się już konkretne wyroby. Mogą być one wykonywane w sposób zautomatyzowany lub w pełni ręcznie. Polska jest jednym z największych eksporterów mebli na świecie (wyprzedzają nas jedynie Chiny, Niemcy i Włosi). Mimo tak dużej produkcji, wiele mebli wykonywanych jest w Polsce półautomatycznie. O ile w Niemczech na 10 tys. pracowników branży meblarskiej przypadają 273 roboty, o tyle w Polsce zaledwie 18. Polscy stolarze są bardzo cenieni za granicami naszego kraju, a wyroby z polskiego drewna znaleźć można w domach na całym świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *