Przerabianie starych mebli na meble do pokoju dla dziecka

Jak tanio i pomysłowo urządzić pokój dla dziecka? Można w tym celu wykorzystać stare meble, nieco kolorowej farby do drewna i kilka kolorowych dodatków ze sklepu meblarskiego. W ten sposób nie wydamy majątku, a  nasze dziecko będzie miało atrakcyjne mebelki dopasowane do jego wieku i rosnące wraz z nim!

Zakup mebli do pokoju dziecięcego może być sporym wydatkiem – zwłaszcza jeśli chcemy, by dziecko miało wesoły i dopasowany do swojego wieku pokój. Dziecko szybko się rozwija i meble atrakcyjne dla 10 latka nie podobają się już nastolatkowi. Na szczęście za pomocą kilku tricków można zminimalizować koszty i przerabiając stare meble urządzić dziecięcy pokoik.

Stare meble – własne lub z aukcji

W każdym domu znajdzie się stara niepotrzebna już komoda czy szafka. Zamiast ją wyrzucać, można wykorzystać ją urządzając pokój dla dziecka. A jeśli nie mamy żadnego mebla do dyspozycji, zawsze możemy zobaczyć czy babcia nie zachomikowała czegoś na strychu lub czy na internetowej aukcji nie znajdzie się przez przypadek jakaś ciekawa, nawet lekko podniszczona ale za to tania szafeczka.

Meble – rozmiar dziecięcy

Meble do pokoju dziecięcego powinny być dopasowane rozmiarem do wzrostu dziecka. Stary stolik można “zmniejszyć” przycinając mu nogi, podobnie dopasujemy stary stolik stojący przy łóżeczku. Komoda nabierze zaś dziecięcego wyglądu jeśli odpowiednio ją przygotujemy – np. zmieniając tradycyjne gałki na zabawne uchwyty w kształcie kwiatuszka lub samochodu dostępne w każdym sklepie z artykułami meblarskimi.

Kolory w pokoju dziecięcym

Tym, co przede wszystkim wyróżnia meble przeznaczone dla dzieci, jest bogactwo kolorów. Mała księżniczka najchętniej miałaby wszystko w różowym kolorze. Choć kolorem chłopców tradycyjnie jest niebieski, to fan FC Barcelona może marzyć o pokoju w czerwono- granatowo – żółte pasy. I takie mebelki możemy mu bez trudu zafundować. W jaki sposób? Odnawiając mebel i malując go za pomocą emalii do drewna (np. akrylowa Emalia Drewno & Metal – Bondex)

Odnawianie mebla do dziecięcego pokoju – jak to zrobić?

Ze starego mebla trzeba przede wszystkim starannie zeszlifować starą warstwę lakieru lub farby, którą drewno było pokryte. Można to zrobić szlifierką lub papierem ściernym. Ważne, by dokładnie obejrzeć całość mebla i sprawdzić czy na powierzchni drewna nie pojawiły się rysy i pęknięcia. Można je usunąć papierem ściernym o dużej grubości (np. 180)  Większe pęknięcia uzupełniamy szpachlą do drewna a po jej wyschnięciu, całość należy przeszlifować papierem ściernym o drobnym ziarnie – (220 – 240). Surowe i odpylone drewno najpierw gruntuje się impregnatem bezbarwnym (np. Bondex Wood Preserver), który nie tylko chroni drewno, ale również działa jako grunt – wyrównując powierzchnię, zwiększając przyczepność farby, zmniejszając chłonność podłoża i wiążąc ewentualne luźne cząsteczki, jakie pozostały po szlifowaniu.

Na zagruntowaną powierzchnię nakładamy emalię akrylową – na duże powierzchnie wałkiem, a na mniejsze pędzlem, pamiętając by malować mebel zgodnie z kierunkiem usłojenia. Wybierając emalię przeznaczoną do malowania mebli w dziecięcym pokoju, ważne jest by sprawdzić czy nie zawiera dużej ilości lotnych związków organicznych, które mogą być szkodliwe dla dziecka. Emalia Bondex Drewno &Metal takich związków zawiera niewiele i dzięki temu jest praktycznie bezwonna i bezpieczna dla malucha.

Meble rosnące wraz z dzieckiem

Wraz z rozwojem dziecka, przestają mu się podobać niebieskie chmurki i czerwone samochodziki – nastolatek potrzebuje pokoju, który będzie dopasowany do jego wieku. I tym razem parę godzin i kolorowa farba może nam pomóc. Wystarczy dobrać odpowiednie, bardziej “dojrzałe” kolory (a najlepiej pozwolić nastolatkowi na ich wybranie) oraz zmienić gałki i uchwyty na bardziej nowoczesne. Meble można również ozdobić ciekawym wzorem z szablonu malarskiego. Taka renowacja mebla – wraz z nastolatkiem, który może pomóc w zeszlifowywaniu starej warstwy – może być ciekawą rodzinną przygodą!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *