Pstrokate drzewo- eukaliptus tęczowy

Drzewo, które wygląda jakby zostało oblane kilkoma puszkami kolorowej farby? Tak właśnie prezentuje się eualiptus tęczowy – jedno z najbardziej niezwykłych, a na pewno najbardziej kolorowych drzew świata.

Detail Of Colorful Bark Of Rainbow Eucalyptus Tree
Eukaliptus tęczowy to drzewo jedyne w swoim rodzaju. Nie tylko jest jedynym gatunkiem eukaliptusa, który rośnie na półkuli północnej, ale przede wszystkim jest unikatowy ze względu ubarwienie kory. Dosłownie wygląda tak, jakby ktoś pomalował je wszystkimi kolorami tęczy. Ta oryginalna kolorystyka wiąże się ze specyficznym sposobem wzrostu. Rosnące drzewo zrzuca fragmenty kory. Świeża, odsłonięta warstwa drewna jest zielona, ale z czasem ulega utlenieniu i zmienia kolor na niebieski, granatowy, pomarańczowy aż do ciemnej purpury. Im zatem drzewo starsze, tym bardziej kolorowe.

Rainbow Eucalyptus Trees, Maui, Hawaii, USA
„Eucalyptus deglupta” osiąga spore rozmiary – w naturalnych warunkach rośnie na wysokość około 60-70 metrów. Jest drzewem wiecznie zielonym, co w połączeniu z kolorową korą daje niespotykany efekt. Nie jest drzewem odpornym na mróz – co sprawia, że nie można uprawiać go w naszych ogrodach – może jednak stanowić ciekawą ozdobę tarasu (pod warunkiem zachowania minimum +7 stopni). Eukaliptus tęczowy dobrze reaguje również na przycinanie, dlatego można tworzyć z niego drzewka bonsai.

Colorful Abstract Pattern
Choć kora drzewa mieni się wszelkimi kolorami tęczy, dość rzadko wykorzystywane jest do produkcji mebli czy ornamentów – jest drzewem dość miękkim, a barwa jego drewna nie jest już niestety tak nietypowa . Przede wszystkim wytwarza się z niego papier. Warto jednak zaczerpnąć inspirację z tego, co daje nam natura. Efekt eukaliptusa tęczowego można przecież w bardzo prosty sposób uzyskać za pomocą emalii do drewna. Stara komoda czy szafka nocna nabierze zupełnie innego, ciekawego wyglądu, kiedy pomalujemy ją na kilka korespondujących ze sobą kolorów. Taki kolorowy akcent ożywi chłodną, nowoczesną przetzeń i świetnie wpasuje się do dziecięcego pokoju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *