altana720x410

Rodzaje altan ogrodowych

Mając nieco większy ogród, można pokusić się o wybudowanie altanki ogrodowej. Rodzaj i materiał z jakiego będzie zbudowana altana najlepiej wybrać w zależności od dostępności miejsca i głównych funkcji użytkowych jakie ma spełniać. Wśród jakich rodzajów altan możemy wybierać?

Gotowe altany drewniane

Najprostszym rozwiązaniem jest zakup gotowej altany z drewna. W każdym sklepie budowlanym znaleźć można przynajmniej kilkanaście wzorów altan dopasowanych do potrzeb różnych użytkowników – od prostych altan z pełnymi ścianami, wyglądem przypominających niewielki domek, po altany ażurowe czy pawilony ogrodowe. Gotowe altany do samodzielnego montażu wymagają odrobiny umiejętności technicznych i przygotowania podłoża, ale dostarczana wraz z elementami altany instrukcja pozwala na sprawne postawienie altany już w kilka godzin. Co ważne, drewniane elementy altan gotowych są impregnowane ciśnieniowo. Cena gotowej altany uzależniona jest od jej wielkości, materiałów z jakich została wykonana i samego projektu. Ceny zaczynają się już od około 3000 zł (najczęściej bez podłogi) w przypadku altan o konstrukcji ażurowej po kilkanaście, kilkadziesiąt tysięcy złotych za altankę w formie domku letniskowego. Warto zauważyć, że niektórzy producenci oferują w pełni gotowe zestawy, w skład których wchodzi nie tylko sama altana, ale również pasujący do niej kolorystycznie i stylem zestaw mebli ogrodowych.

www.drewogrod.pl

Samodzielna budowa altany

Majsterkowicze, którzy wolą przygotować aranżację ogrodu samodzielnie, mogą zdecydować się na samodzielną budowę altanki. Dostępnych rozwiązań jest wiele – od altan, które stawiane są na słupkach fundamentowych a nawet bezpośrednio na podłożu (warunkiem jest tu doskonałe zaizolowanie powierzchni – drewno leżące bezpośrednio na ziemi, bez odpowiedniej izolacji i impregnacji szybko ulegnie wypaczeniu i zniszczeniu), po duże altany stawiane na płytach fundamentowych. Do budowy altany konieczny jest projekt, który można wykonać samodzielnie lub zakupić w pracowni architektonicznej. Jeśli oczekujemy altany nietypowej, o specyficznym kształcie czy funkcjonalnościach (np. z wbudowanym grillem) najlepiej zlecić stworzenie projektu fachowcowi, który będzie w stanie przewidzieć obciążenia jakim będzie podlegać drewno w trakcie użytkowania (czy więźba dachowa w trakcie obfitych śnieżyc).

Przy samodzielnej budowie altany koniecznie zadbać trzeba o właściwe przygotowanie drewna. Musi zostać zaimpregnowane (najlepiej ciśnieniowo), a następnie zabezpieczone lakierem lub lazurą. Do zabezpieczania altan (tak jak i w przypadku drewnianych elewancji budynków) najlepiej nadaje się lazura – szczególnie lazura żelowa bondex super wood stain, która nie tylko łatwo się nakłada, ale również zabezpiecza drewno przez promieniami UV – a latany zwykle stawia się w dobrze nasłonecznionych miejscach.

muratordom.pl

Z czego wykonać dach altany?

Najpopularniejsze rozwiązania to gont drewniany lub bitumiczny, dachówki lub rustykalnie wyglądająca strzecha ze słomy. Dostępnym rozwiązaniem jest też pokrycie dachu papą lub blachą, ale warto pamiętać, że taki dach nie wygląda zbyt estetycznie.

www.olx.pl


Altany metalowe

Nieco mniej popularne, ale również pięknie prezentujące się w ogrodzie są altany z metalu. W zasadzie są to bardziej zadaszenia niż tradycyjne altany, oparte na kutych, ażurowych wspornikach. Metalowe altany najczęściej służą jako ochrona przed słońcem i stanowią element dekoracyjny, który wspaniale wygląda pokryty pnączami. Innym rodzajem metalowych altan są namioty ogrodowe, które na metalowych wspornikach mają rozpięte tekstylia, chroniące przed słońcem i  deszczem. Ten rodzaj zadaszenia najlepiej jednak sprawdza się w południowym klimacie –w Polsce częste opady deszczu sprawiają, że znacznie trwalsze są altany z drewna.

altana4

www.bizeo.pl

Jaką altanę wybrać?

Przed podjęciem decyzji co do rodzaju altany warto zastanowić się, jakie funkcje ma ona spełniać. Na ogródku działkowym zdecydowanie przyda się bardziej altana w formie domku, w której można również przechowywać narzędzia ogrodnicze czy odzież na zmianę. W ogrodzie z tarasem, wystarczy altana otwarta, pozwalająca spędzać popołudnia w delikatnym cieniu ażurowych ścianek. Jeśli altana ma służyć również jesienią czy wczesną wiosną warto pomyśleć o konstrukcji, która choć otwarta, pozwoli na całkowite lub częściowe zasłonięcie altany – np. przesuwnymi panelami czy za pomocą podwieszanych rolet. W takiej altanie można umieścić piecyk propan – butan (pamiętając o zachowaniu zasad bezpieczeństwa) i wypoczywać na łonie natury nawet wtedy, kiedy do pełni lata jeszcze daleko. Wybierając altanę pamiętajmy również o tym, że jeśli ma nam służyć długie lata konieczna jest jej regularna konserwacja.

UWAGA!

Altana jest obiektem budowlanym i zgodnie z przepisami prawa budowlanego wymaga zgłoszenia lub pozwolenia na budowę.

Altany o powierzchni do 25 m² na terenie miasta oraz do 35 m² poza terem miasta wymagają zgłoszenia do starostwa powiatowego lub urzędu miasta. Altany o większej powierzchni wymagają pozwolenia na budowę (ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (j.t. Dz.U. z 2006 r. nr 156, poz. 1118 z późn. zm.).  Brak dopełnienia tych formalności skutkuje uznaniem altany za samowolę budowlaną i potrzebą dopełnienia procedury legalizacyjnej (której koszt może wynieść nawet 5000 zł) lub decyzją nadzoru budowlanego o konieczności rozbiórki altany.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *