Rodzime czy egzotyczne?

Polska sosna czy azjatycki merbau? Na jakie drewno się zdecydować? Rodzime czy egzotyczne? Na jakie parametry drewna zwrócić uwagę przy jego wyborze?Polskie czy egzotyczne? Jakie drewno wybrać? Odkąd w sprzedaży pojawiły się takie gatunki drewna jak jatoba, teak, iroko czy lapacho coraz więcej osób rozważa wykorzystanie w swoich domach drewna egzotycznego. Nasze rodzime gatunki drewna też mogą zachwycać urodą, usłojeniem i ciekawymi kolorami. Są przy tym dostępne w szerokiej gamie i znacznie tańsze niż drewno egzotyczne. Jak zatem podjąć decyzję?

Samples of different types of wood. 3d
Wybór drewna pod względem przeznaczenia
Przede wszystkim, pierwszym etapem wyboru drewna powinno być jego przeznaczenie. Rodzime gatunki drewna uważane są za mniej odporne na działanie wilgoci, niż drewno egzotyczne. Dlatego tarasy czy podłogę w łazienkach najczęściej kładzie się obecnie z drewna egzotycznego. Warto jednak pamiętać o tym, że sosna czy dąb również mogą świetnie sprawdzić się jako deska tarasowa czy łazienkowa – wystarczy jedynie dobrze je zaimpregnować. Nie każdy gatunek drewna egzotycznego będzie też idealny do miejsc o podwyższonej wilgotności. Samba, piękne jasne drewno o niskim współczynniku przewodzenia ciepła, może deformować się pod wpływem wilgoci (za to idealnie nadaje się do suchej sauny). Twarde egzotyczne drewno bywa też ciężkie w obróbce – wymaga stosowania specjalnych pilarek i dodatkowego sprzętu, co podwyższa cenę całości usługi.

Rein forest background, fresh green jungle natural landscape, be

Niemniej ważnym parametrem jest estetyka. Przede wszystkim chcemy przecież by nasza podłoga bądź meble pięknie się prezentowały. W tym przypadku trudno jest jednoznacznie doradzać. Ile osób – tyle gustów. Przed podjęciem decyzji warto jednak pamiętać o tym, że drewno egzotyczne bardzo często jest mocno zróżnicowane kolorystycznie. Trudniej będzie tu zatem dobrać deski tak, by uzyskać równomierną pod względem barwy podłogę. Iroko może występować w kilkunastu odcieniach (od oliwkowego po złotawy brąz). Jatoba, ze swoimi ciemnymi smugami na czerwonawym tle zawsze będzie dawała wrażenie nieregularności. Teak wymaga konserwacji preparatami z filtrami UV – inaczej dość szybko zacznie ciemnieć od promieni słonecznych. Rodzime gatunki drewna również mogą ciemnieć pod wpływem słońca. Przede wszystkim uważać trzeba na jesion, który z czasem nabiera nieco słomkowego odcienia oraz dąb, który staje się z biegiem lat coraz bardziej intensywny a jego usłojenie staje się mocniej widoczne. Wybierając gatunek drewna na podłogę lub meble trzeba zatem przemyśleć również kwestie tego, jak jego wygląd będzie zmieniał się z biegiem lat.

Forest Road
Styl wnętrza a wybór drewna
Decyzję o wyborze drewna rodzimego bądź egzotycznego można podjąć również w zależności od tego, w jakim stylu planujemy urządzić mieszkanie. Styl rustykalny świetnie sprawdzi się z sosną lub bukiem. Jasny klon czy jesion idealnie komponuje się ze style skandynawskim. Minimalistyczne wnętrze w nowoczesnym stylu może wymagać nieco ciemniejszej podłogi – na przykład egzotycznego wenge.

Abstract Photo Of A Pile Of Natural Wooden Logs Background, Top
Pielęgnacja i konserwacja drewna rodzimego i egzotycznego
Decydując się na wybór drewna na podłogę czy meble, warto również przemyśleć kwestie jego pielęgnacji. Każde drewno – niezależnie od swojej twardości, zawartości olejków eterycznych czy odporności na wilgoć, wymaga regularnej konserwacji, by zachować swoje właściwości i piękno. Przy drewnie egzotycznym najczęściej stosuje się olejowanie. Wynika to zarówno z właściwości tego rodzaju drewna jak i miejsca, w którym najczęściej jest stosowane. Olejowanie zapewnia zachowanie naturalnego wyglądu drewna i podkreśla jego usłojenie. Olej świetnie nadaje się również do zabezpieczania podłogi w łazience lub na tarasie – czyli tam, gdzie bardziej efektywne będzie zastosowanie drewna egzotycznego. Pamiętać trzeba jednak o tym, że ta metoda zabezpieczania drewna jest nieco bardziej pracochłonna niż lakierowanie i zdecydowanie droższa (olej trzeba częściej uzupełniać). Rozwiązaniem są preparaty do olejowania które zapewniają wyższą trwałość powierzchni (np. Bondex Extreme Oil, który zapewnia 2 letnią ochronę bez renowacji). Olejowanie stosować można również na rodzimych, twardych gatunkach drewna (buk, dąb), choć przy gatunkach takich jak sosna czy jesion, znacznie częściej wykorzystuje się lakierowanie. Daje ono nie tylko szerokie możliwości wykończenia (mat, półmat, połysk), ale również pozwala na nadanie drewnu określonej kolorystyki lub odcienia.
Trudno jednoznacznie powiedzieć czy lepsze jest drewno egzotyczne czy rodzime. Każdy z gatunków ma swoje zalety i wady, zatem wybór określonego rodzaju drewna zależy zarówno od przeznaczenia, zasobności portfela i gustów użytkownika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *