Skąd moda na drewno?

Skąd moda na drewno?

Polska drewnem stoi!

Czy wiesz, że Polska jest jednym z największym eksporterów drewna w Europie? I to zarówno w formie drewna przemysłowego – przeznaczonego do dalszej obróbki – jak i jako gotowych produktów  – zwłaszcza meble i elementy wykończeniowe. Branża meblarska eksportuje swoje wyroby do 139 krajów na całym świecie, a wartość tych transakcji wyniosła w 2013 roku prawie 7 mld Euro. Szczególnie nasze drewno doceniają Rosjanie, Duńczycy, Portugalczycy i Szwajcarzy. U nas również drewno jest w modzie, a drewniane meble to od lat symbol statusu i elegancji, która nie przemija.

Polska jest jednym z największym eksporterów drewna w Europie.

Polska jest jednym z największym eksporterów drewna w Europie.

Drewno daje możliwości

Czasy, w których mieliśmy do dyspozycji jedynie parkiet typu dąb w jodełkę oraz meble z płyty wiórowej dawno już minęły. Ogromny wybór gatunków drewna wykorzystywanych do produkcji mebli i elementów wykończeniowych oraz nowoczesne technologie jego obróbki sprawiają, że drewniane meble przestały kojarzyć się jedynie z babcinymi kredensami. Drewno daje się plastycznie kształtować i wygląda świetnie zarówno w rustykalnym domu jak i w nowoczesnej willi urządzonej w minimalistycznym stylu. Co ważne, drewniane elementy są trwałe i łatwe w odnowie – jeśli będziemy je pielęgnować, będą służyć nam latami. W dość prosty sposób można również odświeżyć stan drewna czy nawet zmienić jego wygląd. Wystarczy do tego kilka chwil i puszka lakierobejcy czy lazury do drewna. Nawet samodzielne wykonanie odnowy nie jest trudne – Żelowa Lazura do drewna firmy Bondex ma żelową konsystencję – nakłada się zatem łatwo i poradzi sobie z takim wyzwaniem nawet niedoświadczony majsterkowicz.

Dyskretny urok elegancji drewna 

Niezależnie od tego czy mamy do czynienia z najdroższym i najbardziej ekskluzywnym gatunkiem drewna – takim jak na przykład African Blackwood – czy ze znaną nam rodzimą wiśnią czy dębem, drewniane elementy zawsze wyglądają szykownie i stylowo. Świadczą o dobrym guście i przywiązywaniu wagi do detali. Znani projektanci mebli tacy jak David Delthon, Jospeh Walsh czy Azedah Shladovsky bardzo często sięgają po drewno tworząc dzięki niemu nowoczesne, designerskie formy i łącząc drewno z innymi materiałami, którym drewno dodaje szlachetności

Krzesło projektu Josepha Walsha.

Krzesło projektu Josepha Walsha.

Z ekologią za pan brat

Bondex Eco Parquet Varnish

Bondex Eco Parquet Varnish

Wpływ na zainteresowanie drewnem ma też moda na bardziej ekologiczny styl życia. Stajemy się świadomi tego, że to co nasz otacza, ma wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. A z wszystkich dostępnych materiałów nie ma niczego bardziej naturalnego niż drewno. Niezależnie od tego, czy mieszkamy w drewnianym domu, mamy podłogę z drewnianych desek, czy po prostu urządziliśmy sypialnie w skandynawskim stylu za pomocą mebli z surowej sosny, obecność drewna w naszych domach poprawia mikroklimat i ujemnie jonizuje powietrze. Co to znaczy? Otóż wysoka jonizacja dodatnia powietrza (na którą wpływa np. sprzęt elektroniczny) może powodować zaburzenia snu, zawroty głowy czy uczucie ciągłego zmęczenia. Obecność naturalnego drewna w mieszkaniu pomaga obniżyć dodatnią jonizację. Poza tym, dla osób, które dbają o środowisko naturalne niższy koszt energetyczny wytworzenia, obróbki i utylizacji drewna również nie pozostaje bez znaczenia. Na rynku pojawia się również coraz więcej środków ochrony drewna, których zadaniem jest zachowanie ekologicznej równowagi materiału. Takie lakiery jak Eco Parquet Varnish, które dzięki wodnej bazie nie są szkodliwe dla otoczenia, to ukłon producentów środków zabezpieczających drewno w stronę klientów, którym zależy na środowisku i ekologii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *