kominek4

W drewutni i w salonie – jak przechowywać drewno kominkowe?

Wraz z pierwszymi przymrozkami przychodzi czas na pierwsze palenie w piecach i kominkach. Jak estetycznie i wygodnie przechowywać drewno kominkowe w salonie?

Zapas drewna na zimę – gdzie przechowywać?

Większość drewna kominkowego przechowuje się oczywiście poza salonem – najczęściej w piwnicy domu lub w specjalnej przybudówce w formie altanki. Z perspektywy utrzymania dobrej jakości drewna, najlepiej sprawdza się drewutnia poza budynkiem.

kominek1

Fot. www.drewno-opalowe.eu

Zasady przechowywanie drewna opałowego na zewnątrz

Drewno bywa najczęściej układane przy ścianie budynku – pełni wtedy rolę dodatkowego izolatora. Drewno musi mieć możliwość schnięcia, dlatego układając je przy ścianie budynku, koniecznie trzeba zostawić przynajmniej 5 cm odstęp szczap od ściany, by wilgotne powietrze miało się jak wydostawać i nie doprowadziło do zawilgocenia ściany budynku. Drewno najlepiej układać od strony południowej (najbardziej działa na nie wtedy słońce i wysusza je z każdym dniem) lub od strony zachodniej (z której najczęściej wieją w Polsce wiatry, które zapewniają dodatkową cyrkulację powietrza). Układając drewno przy ścianie budynku trzeba koniecznie pamiętać o tym, że szczapy muszą być chronione przed wilgocią, zatem zadaszenie jest konieczne. Jeśli dach budynku nie ochroni drewna, to znacznie lepszym rozwiązaniem niż przykrywanie go folią (która wprawdzie chroni przed deszczem, ale zatrzymuje krążenie powietrza i sprawia, że drewno nie może wysychać), jest zbudowanie drewutni lub zakup gotowej altanki na drewno z zadaszeniem. Najlepiej sprawdzają się drewutnie o ażurowych ściankach pozwalające na swobodną cyrkulację powietrza i wykorzystanie wiatru niezależnie od jego kierunku. Posiadając miejsce do przechowywania drewna na zewnątrz budynku można pokusić się o samodzielne sezonowanie drewna – czyli zakup tańszego, świeżego drewna i suszenie go przez rok,dwa lata zanim będzie wykorzystane do palenia w piecu lub kominku.

kominek2

Fot. majawogrodzie.tvn.pl

Jak przechowywać drewno kominkowe zimą w salonie?

W miejscu, w którym znajduje się piec wolnostojący lub kominek, również trzeba wygospodarować miejsce na drewno. Bieganie do drewutni po dwie – trzy szczapy kilkakrotnie w ciągu wieczora nie jest przecież ani wygodne, ani sensowne. Najpopularniejszym miejscem na przechowywanie drewna jest wnęka pod kominkiem, którą projektuje się już w momencie osadzania kominka. Wprawdzie w takiej wnęce zmieścimy zaledwie kilka szczap, ale drewno ma możliwość dodatkowego dosychania w trakcie działania kominka. Innym rozwiązaniem jest wysunięcie frontu kominka w taki sposób, by za fasadą kominka powstała przestrzeń, w której można układać drewno. Jeszcze innym, zbudowanie niewielkiej ścianki działowej z rygipsu, za którą można układać szczapy. Projektując miejsce na przechowywanie drewna warto pamiętać o jednym – drewno może się osypywać i nigdy nie jest idealnie czyste – zatem warto tak przygotować miejsce, by nie było później problemów z jego czyszczeniem.

kominek3

Fot. hydrauliknagwalt.blog.pl

Właściciele pieców wolnostojących mają największy problem z przechowywaniem drewna. Pieca nie wmontowuje się w ścianę, zatem trudno zaprojektować tu od razu miejsce na drewno. W takiej sytuacji – poza naturalną przestrzenią pod kozą, można wykorzystać gotowe konstrukcje drewniane lub stalowe – kosze i stojaki kominkowe, które pozwalają na przechowanie kilkunastu szczap drewna – wystarczająco na jednorazowe palenie. W sklepach budowlanych znaleźć można kilkadziesiąt wzorów, które z łatwością można dopasować do każdego stylu salonu i kominka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *