Rustic decor in a modern living room with a wood wall with yello

Wykorzystanie drewna w nowoczesnych wnętrzach i obiektach

Czy do nowoczesnego wnętrza pasuje drewno? Zdecydowanie tak! Drewniane elementy wykończeniowe przeżywają prawdziwy renesans i świetnie sprawdzają się w stylu modern. Zwłaszcza, że równie modna jak nowoczesność jest ekologia. W jaki sposób wykorzystywane jest drewno w takich przestrzeniach?

Rustic decor in a modern living room with a wood wall with yello

Drewno egzotyczne – nietypowe kolory i wysoka trwałość

Wprowadzenie na rynki europejskie drewna egzotycznego, które jest znacznie bardziej odporne na działanie wilgoci niż nasze rodzime gatunki, zaowocowało zwróceniem się projektantów do tego materiału w pomieszczeniach, w których dotąd unikano elementów z naturalnego drewna – w łazience oraz kuchni. Minimalizm nowoczesnych wnętrz pozwala również na wyeksponowanie całego piękna teakowej podłogi czy parkietu przemysłowego. Nietypowa kolorystyka niektórych gatunków (heban, marbau, sucupira bengalska, ipe), pozwala na stworzenie za pomocą drewnianych mebli o prostej, surowej konstrukcji, elementów kontrastowych w mieszkaniu – na których bazuje styl nowoczesny. Chcąc wykorzystać drewno w nowoczesnym wnętrzu, pamiętać trzeba jedynie o tym, że forma obiektu musi być prosta (żadnych frezów czy rzeźbień) a drewno najlepiej zabezpieczać olejem lub lakierem matowym. Połyskliwe lakiery poliuretanowe do takiego wnętrza nie pasują.

Nowoczesny design – łączenie materiałów

Charakterystycznym elementem nowoczesnego wystroju wnętrz jest łączenie ze sobą materiałów. Drewno łączy się głównie ze szkłem (np. drewniane szafki z przeszkleniami, szklane drzwi piaskowane z cienkimi drewnianymi ramami, schody ze szklaną balustradą itd.) lub z metalem (stalowe blaty z drewnianymi szafkami) oraz betonem, który coraz częściej pojawia się w stanie surowym w minimalistycznych wnętrzach.

Wooden shelves with metal stands

Drewno w elewacjach

Szczególne właściwości drewna (dobra izolacja, paroprzepuszczalność, trwałość i wysoka estetyka) sprawiają, że drewno jest też chętnie wykorzystywane jako dekoracyjny element elewacji budynku. Najchętniej łączone jest ze szkłem, panelami kompozytowymi  lub tynkiem elewacyjnym.

Stare drewno w nowym wnętrzu

Trend, który dość niedawno pojawił się w Polsce, choć na zachodzie od kilku lat jest już niezwykle popularny, to … wykorzystanie starego drewna pochodzącego z rozbiórki starej stodoły lub szopy. Co można zrobić z takim drewnem? Okazuje się, że sporo. Kilkudziesięcioletnie (a niekiedy nawet ponad stuletnie) drewno ma niezwykłą kolorystykę, a wszelkie ślady po nitach, gwoździach oraz rysy i pęknięcia tylko nadają mu uroku. Stare, dobrze wysuszone drewno jest twarde, nie pracuje tak intensywnie jak świeże i świetnie nadaje się na podłogi, tarasy, ścianki działowe, elementy elewacji czy tworzenie elementów dekoracyjnych. Jest cenione jednak nie tylko ze względu na właściwości fizyczne, ale również dlatego, że odpowiednio zabezpieczone preparatami ochronnymi może służyć przez kolejne dziesięciolecia, a takiej barwy i faktury jaką daje, nie da się uzyskać za pomocą stylizacji świeżego drewna. Fragment ścianki ze starej szopy, czy zbudowana z niej podłoga nadaje nowoczesnemu wnętrzu przytulności i  jest elementem naturalnego akcentu w zazwyczaj minimalistycznej i dość surowej przestrzeni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *