Wytrzymałe drewno na podłogę w domu – gatunki i sposób układania

Jakie drewno wybrać na domowa podłogę, by było najbardziej wytrzymałe? I czy sposób układania parkietu ma wpływ na jego żywotność?

Wybór gatunku drewna na podłogę w dużej mierze przesądzi o tym, jak bardzo będzie ona odporna. Tam, gdzie intensywność użytkowania będzie duża, lepiej wybrać drewno twardsze – buk, jesion, dąb lub gatunki egzotyczne. W miejscach mniej obciążonych można zdecydować się na gatunki nieco bardziej miękkie – rodzime drzewo iglaste. W pomieszczeniach narażonych na działanie wilgoci (łazienka) drewno maksymalnie odporne na wodę, hydrofobowe – tutaj też przede wszystkim prym wiodą nieco bardziej kosztowne gatunki drewna egzotycznego.

Czy sposób układania parkietu ma znacznie?

Przede wszystkim jest to kwestia ceny i estetyki. Dobrze położony parkiet czy deska, jeśli zostały wysezonowane (dobrze wysuszone) i odpowiednio zabezpieczone oraz są regularnie pielęgnowane, będą tak samo trwałe. Nie ma zatem żadnej zasady w myśl której np. podłoga z desek będzie trwalsza niż parkiet w jodełkę – jeśli o nią nie zadbamy, każda zniszczy się szybko. Częstym mitem jest myślenie, że podłoga z desek będzie bardziej trwała gdyż deska jest po prostu grubsza (zazwyczaj ma od 18 – 30 mm grubości a klepka 16-22 mm) jednakże trwałość parkietu zależy przede wszystkim od gatunku drewna i jego zabezpieczenia.

Deski podłogowe dostępne na naszym rynku są zazwyczaj fabrycznie zaolejowane lub polakierowane. Takie gotowe wykończenie daje pewność dobrego zabezpieczenia – ale uwaga, trzeba wiedzieć jakim środkiem drewno zostało zaimpregnowane i zabezpieczone by nie popełnić błędu i nie zniszczyć podłogi przez dobór nieodpowiednich środków pielęgnacji. Deski podłogowe najczęściej łączone są na wpust i mogą być klejone do podłoża lub układane na legarach.

Parkiet z klepek jest nieco tańszy niż lita deska podłogowa, ale jego układanie jest nieco bardziej pracochłonne. Pozwala jednak uzyskać ciekawy wzór. Najpopularniejsza w Polsce jest jodełka, ale sposobów układania klepek są dziesiątki co pozwala na uzyskanie różnorodnych efektów dekoracyjnych.

Zabezpieczanie podłogi przed zdzieraniem – jak to zrobić?

Piękny parkiet a przy drzwiach mnóstwo zarysowań? Intensywne użytkowanie może niszczyć drewno, które nie zostało odpowiednio zabezpieczone. Jak ochronić podłogę przed zdzieraniem?

Wybór środka zabezpieczającego podłogę

Duże powierzchnie drewniane – deski czy parkiet – można zabezpieczyć poprzez lakierowanie, olejowanie i woskowanie. Każda z tych metod ma swoje wady i zalety. Jeśli przewidujemy, że parkiet będzie średnio lub intensywnie użytkowany, lepsze zabezpieczenie da lakier, który tworzy ochronną powłokę nie pozwalającą na wnikanie w parkiet brudu i kurzu. Mocniej chroni również przed uszkodzeniami mechanicznymi i wodą. Wadą lakieru jest to, że jeśli dojdzie do zniszczenia powierzchni, to uzupełnienie ubytków wymaga usunięcia starej warstwy lakieru – co w przypadku mocno zniszczonych parkietów jest równoznaczne z cyklinowaniem całości. Lakiery nie są też uznawane za produkt ekologiczny.

Oleje (np. Bondex Extreme Oil) również mogą dać wystarczającą ochronę powierzchniom silnie użytkowanym, ale tylko wtedy, kiedy regularnie odnawiamy  powierzchnię i pielęgnujemy parkiet. W salach tanecznych nie bez powodu wykorzystuje się właśnie olejowanie – po pierwsze, olej daje efekt antypoślizgu, a po drugie, każdy ubytek czy przetarcie można w łatwy sposób uzupełnić nakładając nowa warstwę oleju. Warto jednak pamiętać, że wymaga to stałej pielęgnacji i  zwracania uwagi na to czy nie doszło do wytarcia się ochronnej warstwy. Olejowane podłogi wymagają również częstej pielęgnacji odpowiednimi środkami, które nie będą niszczyć ich powierzchniowo – np. środki myjące z dodatkiem wosku.

Dość dobrym sposobem zabezpieczenia podłogi jest też woskowanie wykonywane na gorąco. Nie wnika aż tak głęboko w struktury drewna jak olej, ale tworzy cieniutki film na powierzchni. Powierzchnię woskowaną również trzeba regularnie odnawiać.

Bright Living Room interior 3d render

Czy jest jakiś sposób na zabezpieczenie podłogi przed zdzieraniem?

W zasadzie nie ma – zdzieranie jest uszkodzeniem mechanicznym wynikającym z intensywnego użytkowania. Ostre krawędzie intensywnie obijające parkiet, będą powodować uszkodzenia każdej podłogi (dlatego chodzenie w butach na obcasie po drewnianej podłodze zniszczy ją bardzo szybko). Jedynym zabezpieczeniem przed uszkodzeniem mechanicznym jest zabezpieczenie powierzchni poprzez jej przykrycie – w miejscach szczególnie mocno użytkowanych można zatem położyć chodniczek, który pomoże ochronić szczególnie wrażliwe miejsca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *